Rady a tipy

 • Čo by ste mali vedieť o laminátovej parkete

  • Laminátové parkety+

   Laminátové parkety je názov všeobecne používaný pre označenie laminovaných podlahových dielcov, ktoré vďaka svojmu systému spájania je možné položiť na pevnú, rovnú a suchú podlahovú vrstvu plávajúcim spôsobom, t.j. bez pevného prichytenia (prilepenia) o podkladovú vrstvu. Patria v súčasnosti k najobľúbenejším typom podlahových materiálov. Boli vyvinuté v roku 1989 vo Švédsku odkiaľ sa ich výroba a predaj rozšírili do celého sveta.

  • Trieda oderuvzdornosti, piktogramy+

   Laminátové parkety sú podľa svojho použitia vyrábané tak, aby pri predpokladanej a určeniu typickej  intenzite zaťaženia dokázali udržať svoju životnosť min. 15 rokov. Označenie tried oderuvzdornosti a piktogram určenia použitia nájdete priamo na obale parkety.

    

   Základné rozdelenie podľa určenia a použitia:

   - bytové priestory

   trieda oderuvzdornosti: AC3/23

   - nebytové priestory s miernym zaťažením: malé kancelária, hotelové izby, konferenčné miestnosti

   trieda oderuvzdornosti: AC3/31

   - nebytové priestory so stredným zaťažením: väčšie kancelárie, butiky, čakárne, chodby v bytoch

   trieda oderuvzdornosti: AC4/32

   - nebytové priestory s intenzívnym zaťažením: nákupné centrá, školy, jedálne, priestory s  priamym vstupom z exteriéru

   trieda oderuvzdornosti: AC5/33

   - priemyselné priestory

    

  • Zloženie laminátových parkiet+

   Až 92% celkového materiálu použitého na výrobu laminátových parkiet je drevo. Skôr sú to drevné vlákna, ktorých zlisovaním a spojením vzniká základná nosná doska parkety, prípadne základ dekoračnej fólie a protiťahovej vrstvy. Zostávajúcich 8 % tvoria melamínové živice tvoriace vrchnú kryciu a spodnú vyrovnávaciu vrstvu a taktiež impregnačné vosky a lepidlá. Keďže drevo je základným materiálom pri ich výrobe, tak aj ich vlastnosti sú veľmi podobné neupravenému drevu. Vďaka systému spracovania dreva je ale pri laminátových parketách dosiahnuté zlepšenie niektorých vlastností dreva to najmä jeho pevnosť, odolnosť voči tlaku či zmiernenie reakcie na vlhkosť a teplotu.

  • Povrchy laminátových parkiet+

   Vrchná melamínová vrstva laminátovej parkety – Overlay je nielen vrstvou, ktorá svojou hrúbkou a vlastnosťami zabezpečuje vysokú odolnosť voči oderu a dlhú životnosť parkety, ale zlepšuje estetické vlastnosti podlahy. Pri laminátových parketách sa stretnete s použitím jednoduchých a cenovo nenáročných povrchov až po povrchy so špeciálnymi hlbokým a graficky náročnými reliéfmi. Keďže estetické vlastnosti sú minimálne rovnako dôležité ako oderuvzdornosť a životnosť parkety, venujte im pri výbere rovnako dôležitú pozornosť.

    

   Príklady najčastejšie vyrábaných povrchov:

   Prírodný povrch:

   Povrch super mat:

   Rustikálny povrch:

   Imitácia povrchu kameňa a dlažby

   Synchro štruktúra

   Hlboká synchro štruktúra

    

  • Antibakteriálny povrch parkiet+

   Baktérie, tie maličké voľným okom neviditeľné organizmy, ktoré sa s nami snažia prežiť čo najdlhšie ako sa len dá. Pomáhajú ale rovnako aj spôsobujú mnohé problémy, ochorenia a alergie. Práve na podlahe, s ktorou sme v dennodennom kontakte, by sme ich nikto radi nemali. Práve laminátové parkety majú antibakteriálnu povrchovú úpravu, ktorá zamedzuje udržaniu sa a množeniu bakterií. Vďaka laminovanému povrchu, ktorý sa jednoducho a dobre čistí a je odolný voči bežným čistiacim a dezinfekčným prostriedkom sa dá podlaha udržiavať v zdravotne nezávadnom stave.

  • V-drážka+

   V drážka je estetickým doplnkom, ktorý na zloženej podlahe vytvára optický efekt robustnej masívnej podlahy a verne tak imituje vzhľad podlahy z masívneho dreva. Pri ponuke parkiet sa môžete stretnúť s prevedením 2V a 4V, toto označenie znamená v prípade 2V priznanú drážku na dvoch dlhších stranách parketa a pri 4V aj na dvoch krátkych stranách. Okrem estetického vzhľadu má V-drážka aj dôležitý praktický význam v tom, že pri takýchto podlahách sa prakticky nevyskytujú výškové rozdiely medzi jednotlivými lamelami čo má následne veľmi pozitívne ovplyvňuje aj životnosť parkiet. V ponuke výrobcov parkiet sa V drážka objavuje v rôznych tvarových prevedeniach a veľkostiach. Jej povrch je buď laminovaný alebo lakovaný. V oboch prípadoch je zabezpečená ochrana drážky pred vlhkosťou a vďaka tvaru aj možnosť usadzovania sa nečistôt a prachu. Čistenie a údržba týchto parkiet je veľmi jednoduchá vďaka originálnym čistiacim prostriedkom.

  • Krokový hluk, akustický hluk a jeho zníženie+

   Pri používaní parketovej podlahy / chôdzou a dopadom tvrdých predmetov vzniká v podlahe akustické vlnenie – zvuk, ktorý sa šíri do okolitých priestorov a konštrukcií. Zvuk ktorý sa šíri do priestoru, v ktorom je podlaha položená sa nazýva krokový hluk, zvuk, ktorý sa šíri do podkladových konštrukcií a následne do priestorov v nižších podlažiach sa nazýva akustický hluk. Schopnosť materiálov redukovať – pohlcovať jeden a druhý typ hluku sa nazýva nepriezvučnosť. Udáva sa v dB aj jeho hodnoty výrobcovia uvádzajú či už priamo na príbalových letákoch výrobkov, alebo v technických listoch k nim. Čím je jeho hodnota vyššia, tým je pre užívateľa podlaha ,,tichšia,,.

  • Typy spojov+

   Jednotlivé podlahové dielce parketových podláh sa vzájomne do seba spájajú rôznymi typmi spojov. Historicky najstarším a dnes už iba zriedka používaným je typ spoja pero a drážka.

   Tento typ spoja si pri použití vyžaduje ešte dodatočné spojenie takto zložených parketových dielcov lepidlom, alebo mechanickými spojovacími prostriedkami (klince, skrutky).

   Najčastejším dnes používaným spojom dvoch dielcov parketovej podlahy je použitie klikového spoja. Prakticky všetci výrobcovia plávajúcich podláh dnes tento typ spoja používajú na dlhej strane parkety. Pre zákazníka je použitie parkiet s takýmto druhom spoja výhodné najmä z dôvodu jednoduchej a rýchlej montáže, vysokej pevnosti a presnosti spoja.

    

   To v čom sa ale dnes výrazne odlišujú lacnejšie varianty parketových podláh od tých drahších a kvalitnejších je systém spoja parketových dielcov na krátkej strane. Práve tento spoj je najkritickejším miestom každej parketovej podlahy kde najčastejšie vznikajú nepresnosti, škáry, výškové rozdiely a následné poškodenie podlahy. Najpokrokovejšími riešeniami sú dnes patentované systémy, ktoré sa pri sa pri plávajúcich podlahách označujú MEGALOC, 1clic2go, 5G alebo ich funkčné obdoby. Pre zákazníka je práve spôsob ako bude jeho podlaha spojená v krátkom spoji veľmi dôležitým parametrom, ktorý výrazne ovplyvní budúcu životnosť parketovej podlahy a umožní v prípade potreby jednoduchú výmenu parketového dielca. Preto doporučujeme, aby ste sa pri výbere podlahy zaujímali a nechali si vysvetliť a odprezentovať ako je ponúkaná parketa riešená na spájanie v krátkom spoji parketových dielcov (lamiel).

   Systém 1clic2go a 5G

   Systém MEGALOC

    

 • Čo by ste mali vedieť o drevených parketách

  • Farebná nejednotnosť+

   Každá časť parketovej podlahy je vyrobená z inej časti kmeňa stromu, prípadne z iného kmeňa stromu. Vďaka tomu nenájdete na takejto podlahe žiadnu lamelu, ktorá by bola rovnaká. To nedokáže žiadna technológia, niekto to ale nemusí brať ako pozitívum.

  • Farba dreva sa časom mení+

   Keďže prírodné drevo reaguje na svetlo tým, že časom mení svoju farbu (svetlejšie skôr stmavne, tmavšie bude blednúť) tak aj Vaša nová parketa nemusí vyzerať presne tak ako vzorka, na základe ktorej ste si vybrali – na čo Vás určite každý lepší predajcu pri predaji upozorní. Určite však o ½ roka, alebo rok nebude vyzerať rovnako ako v čase keď Vám ju namontujú. Doporučujeme veľmi prezieravo vyberať parkety práve do miestností s priamym dopadom slnečného svetla, prípadne kde toto svetlo intenzívne dopadá iba na časť podlahy. Tu môže dôjsť k lokálnej zmene farby, ktorá na celkovej ploche parkiet môže pôsobiť neesteticky. Pozor na koberce a plochy, ktoré sú trvalo zatienené. Po presunutí nábytku, alebo zmene veľkosti koberca je potrebné rátať s farebnými rozdielmi. Časom (1- 2 roky) sa tieto rozdiely zjednotia s okolitou plochou, ale chce to trpezlivosť.

  • Drevo pracuje – mení svoje rozmery+

   Prírodné drevo je schopné prijímať z okolitého vzduchu vlhkosť a túto následne do prostredia aj uvoľňovať. Určite veľmi pozitívny a nášmu zdraviu prospešný jav. Ako daň za túto službu sa na podlahe najmä pri extrémnych podmienkach (dlhodobá vlhkosť vzduchu menšia ako 40%, alebo väčšia ako 70%) budú vyskytovať malé alebo väčšie trhliny a dokonca môže dôjsť až k trvalej deformácii. Kto teda od dreva chce, aby mu slúžilo čo najkvalitnejšie a najdlhšie musí sa tiež prispôsobiť a zabezpečiť mu na to adekvátne vlhkostné a teplotné podmienky.

  • Drevo je možné mnohokrát zrenovovať a tak opäť oživiť jeho vzhľad+

   Určite je to pravda ale pozor, pokiaľ plánujete v budúcnosti absolvovať tento proces nechajte si Vašu drevenú podlahu pevne nalepiť o podkladovú vrstvu. Pri plávajúcom systéme pokládky môže byť prípadné brúsenie komplikované, alebo môže dokonca podlahu znehodnotiť (najmä v spojoch a lamiel a pri viacvrstvých podlahovinách). Dôležité je aj uvedomiť si finančnú a časovú náročnosť takejto operácie.

  • Drevo má svoju prirodzenú tvrdosť+

   Tá je pre každé drevo iná a nie je pre všetky priestory z hľadiska ich využívania dostatočná. Preto sa pred kúpou parkiet informujte aj na tento fakt a nechajte si poradiť výber toho najvhodnejšieho dreva podľa intenzity budúceho zaťaženia. Vo viacerých prípadoch je možné upraviť drevo aj jeho tvrdosť povrchovou úpravou, alebo inou technologickou úpravou. Otázka je ale kde je potom hranica medzi prírodou a umelo vytvoreným produktom. Kto chce prírodné drevo na podlahe mal by si ho vybrať so všetkými jeho pozitívnymi vlastnosťami, ale rovnako aj slabinami. Sú zákazníci, ktorí si ho vážia a chcú a nevadí im prípadný škrabanec, trhlinka, farebnosť – veď to je práve dôkaz toho, že na podlahe majú skutočnú prírodu.

 • Čo by ste mali vedieť pred pokladaním parkiet

  • Toto zvládne aj domáci majster+

   Toto zvládne aj domáci majster – začiatočník: Desať naozaj jednoduchých krokov pre správnu pokládku podlahy.

   1. Z miestnosti odstráňte všetko, čo by vám prekážalo v pokládke. Potom skontrolujte podklad a podmienky, kde budete podlahu používať. Zmerajte rozmer miestnosti a skontrolujte rovinnosť podkladu .
   2. V našom obchode , alebo eshope si vyberte vhodnú podlahu. Veľmi radi vám pomôžeme s výberom.
   3. Pripravte si podklad. Vyčistite ho. Nerovnosti podlahy odstráňte ,alebo vyrovnajte nivelačnou hmotou  
   4. Zvoľte si smer správny pokládky. Berte do úvahy proporčné vlastnosti priestoru. Všimnite si aj to, ako do miestnosti dopadá denné svetlo. Podľa toho orientujte pokládku.
   5. Sústreďte sa na uloženie prvého radu podlahy. Ten musíte položiť správne a bezchybne. Iba tak sa vyvarujete ďalších možných problémov. Každá chyba v nasledujúcom položenom rade znásobuje chybu z prvého radu.
   6. Správne zvoľte potrebné dilatačné medzery. Určite ich umiestnenie a pri pokládke podlahy ich vytvorte  Pokladanú podlahu priebežne kontrolujte a prípadnú chybu odstráňte skôr ako začnete s pokládkou nasledujúceho radu .
   7. Po dokončení pokládky podlahy osaďte lišty a prekryte dilatačné medzery.
   8. Podlahu dôkladne vyčistite. Vhodné čistiace a ošetrujúce prostriedky si vyberiete v našom eshope alebo v našej predajni.  
   9. Podlahu ošetrite. Tento krok je dôležitý pre dlhodobý pekný vzhľad a vysokú životnosť.

    

   Ak si na pokládku podlahy netrúfate, poskytneme vám našich odborníkov, ktorí vám ju profesionálne a so zárukou  poskladajú.

  • Štyri dôležité kroky ktoré urobte predtým než sa do toho pustíte.+

   Ako zmontovať podlahu alebo 4 dôležité kroky, ktoré urobte predtým, než sa do toho pustíte.

    

   Vybrali sme už správny typ podlahy, teraz sa pustíme do pokládky. Ale ešte predtým musíme pripraviť miestnosť tak, aby sme sa vyhli zbytočným problémom a dorábaniam počas montáže. Zbytočne nás to zdržuje v práci a zvyčajne sa aj predražuje. A v strese môžeme spraviť chyby, pre ktoré nám podlaha pokazí celkový dizajn miestnosti. A nedostatky tiež môžu znížiť je životnosť.  

    

   1. Zabalenú podlahu nechajte jeden až dva dni v miestnosti, kde ju budete montovať. Tento krok je dôležitý. Podlaha sa aklimatizuje a prispôsobí teplote a podmienkam v miestnosti.  

    

   1. Pripravte si povrch. Odstráňte nečistoty a vysušte vlhké časti. Vyrovnajte krivé časti nivelačnou hmotou alebo opravným na to určeným   tmelom. Každý typ podlahy má inú toleranciu nerovnosti, preto si tento údaj vopred preverte . Údaj o maximálne prípustnej nerovnosti podkladu udáva každý výrobca na obale výrobku . Pri kompozitných a laminátových podlahách  vyrobcovia povoľujú  klásť podlahu na pevný a suchý podklad s nerovnosťami až do 2 milimetre na 1 bežný meter.

    

   1. Ak podlahu budete klásť na iný ako drevený podklad , je nevyhnutné pod podlahu použiť parozábrannú  izolačnú fóliu. Buďte dôsledný – dbajte na to, aby sa rozprestreté časti fólie prekrývali aspoň 15 centimetrov. Spoje zabezpečte lepiacou páskou, okraje fólie zahnite smerom nahor. Zabezpečiť parotesnosť podkladu je možné  aj použitím špecialnych podložiek pod plávajúce podlahy . Tieto podložky sa označujú aj 3v1 . Takáto podložka má okrem tepelneizolačných , zvukoizolačných aj parozábranné vlastnosti .

    

   1. Ak pokladáte podlahu na podklad s teplovodným podlahovým vykurovaním, dbajte na to , že pri pokládke musí byť podlahové vykurovanie vypnuté . Po pokládke podlahy zvyšujte postupne teplotu po 5 stupňov Celzia až po dosiahnutie požadovanej priestorovej teploty . Dbajte na to , že  teplota podlahy počas jej používania nesmie prekročiť 27 stupňov Celzia a klesnúť pod 15 stupňov Celzia. Pokiaľ používate podlahu v priestoroch , ktoré nie sú pravidelne vykurované , zahrievajte podlahu iba pomaly , aby ste v podlahe jej rýchlym nahriatím nevyvolali napätie a tým jej deformáciu .

    

   5 .Drevená , laminátová , kompozitná a rovnako aj vinylová  plávajúca podlaha je po zmontovaní hneď použiteľná. Po položení podlahu vyčistite výrobcom určenými čistiacimi prostriedkam . Po položení sa doporučuje podlahu ošetriť špeciálnymi ošetrujúcimi prostriedkami , ktoré podlahu dodatočne ochránia . Na čistenie podlahy , jej ochranu a renováciu používať výhradne prostriedky doporučené výrobcom .  . Určite sa vyvarujte použitiu leštidiel a voskov, ktoré  môžu poškodiť jej povrch , alebo na podlahe vytvoriť film , do ktorého sa následne zachytávajú nečistoty . Takto vytvorený film a nečistoty je veľmi obtiažne  z podlahy následne odstrániť .

   6. Interiérové podlahy sú určené do priestorov , ktorých teplota sa pohybuje v rozpätí od 15-30 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť v nich sa udržuje medzi 50 – 65 percent. Snažte sa tieto podmienky v interiéry udržiavať, zachováte tým nielen podmienky pre užívanie podlahy čo najdlhšie ale hlavne podmienky , ktoré prospievaju aj Vášmu zdraviu . Príliš suché alebo aj vlhké prostredie negatívne vplýva na zdravie a dáva priestor na množenie a šírenie sa vírusov a baktérií .    

    

   Ak si na prípravu a pokládku podlahy netrúfate sami, pošleme k vám náš tím odborníkov. Podlahu zmontujú profesionálne a so zárukou.

  • Odborne vám poradíme a spoločne vyberieme najvhodnejšiu podlahu+

   Odborne vám poradíme: Spoločne vyberieme najvhodnejšiu podlahu pre vašu domácnosť

   „Aby dobre vyzerala a dlho vydržala,“ hovoria nám zákazníci. A hoci je to iba všeobecná požiadavka, vždy sa dopracujeme ku konkrétnemu typu podlahy. Rozhodujeme sa podľa ceny, ale aj podľa toho, kam podlahu chceme položiť.

   Estetika a funkčnosť. Aby to u nás v domácnosti vyzeralo útulne, hľadáme podlahu, ktorá bude ladiť s naším nábytkom. Jednoducho povedané, do miestnosti musí padnúť a byť jeho dekoračnou súčasťou. „Výber vhodnej podlahy ovplyvňuje najmä to, ako dlho ju chce zákazník a teda na aké obdobie rozráta svoju investíciu,“ vysvetľuje odborník na podlahy XY.

   Ku každému zákazníkovi pristupujeme vždy individuálne. Snažíme sa nájsť podlahu z materiálov a vlastností podľa jeho požiadaviek. Prezentáciou vzoriek a ich odskúšaním nájdeme vždy vhodnú podlahu pre každú miestnosť. Výberom dekoru ešte nekončí výber všetkých materiálov , ktoré budete k zrealizovaniu finálnej podlahy potrebovať . Nezabudnite na podložky pre podlahy s plávajúcim systémom pokládky , alebo vhodné lepidlá pre podlahy určené na celoplošné lepenie. A čo parketové lišty prechodové profily ?  Aj tie budete potrebovať , aby vaše finálne dielo vyzeralo vo všetkých detailoch dokonale . Doplnky vyberajte citlivo s vkusom , radi vám aj  stým poradíme .  

   Posúdime aj podmienky pre inštaláciu vo vašej domácnosti. Tak, aby esteticky ladili a svojimi vlastnosťami zodpovedala  zaťažovaniu  miestnosti. Sú podlahy, ktoré zvládne zmontovať a osadiť aj domáci majster – začiatočník. Tým, ktorí si na to netrúfajú, ponúkame odborníkov, ktorí vám ju doma na počkanie dajú dokopy.

   Predĺžte životnosť podlahy! Každá podlaha má určité obdobie životnosti. Ak chcete, aby vám slúžila čo najdlhšie a súčasne zostala aj pekné, pravidelne ju ošetrujte. V našich predajniach a eshope ponúkame množstvo čistiacich a ochranných prostriedkov. U nás vyriešite všetko na jednom mieste.

  • Pokladanie parkiet plávajúcim spôsobom+

   Výhodou takéhoto pokladania je veľmi rýchla montáž a okamžitá použiteľnosť podlahy (nie je potrebné čakať na vyschnutie a vytvrdnutie lepidla). Keďže sa pri nej nepožívajú žiadne lepidlá, je to systém veľmi ekologický a finančne nenáročný. Nie je však vhodný pre všetky kombinácie povrchov podkladov a podlahovín. Najmä pri pokladaní drevených podlahovín na podlahové vykurovanie je použitie plávajúceho spôsobu pokládky otázny (celoplošným prilepením vhodným lepidlom sa zmenší tepelný odpor podlahy) a pri požiadavke na možnosť následného brúsenia a renovácie parkiet je tento spôsob pokládky nevhodný.

  • Požiadavky na podkladovú vrstvu pred pokládkou parkiet plávajúcim spôsobom+

   Podklad, na ktorý sa takto budú klásť parkety musí byť dostatočne

   - rovný tj. nerovnosti podlahy musia byť menšie ako 3 mm na 2 bm podlahy

   - suchý tj. celková zbytková vlhkosť podkladu nesmie byť vyššia ako 2% (pri podlahovom vykurovaní 1,8%), alebo pri anhydridových podkladoch 0,5%

   - pevný – keďže samotne podlahové dielce majú hrúbku od 7 mm do 15 mm, nedokážu samé preniesť zaťaženie, ktoré na ne pri používaní môže pôsobiť musí byť samotný podklad dostatočne pevný, aby nedochádzalo k prehýbaniu podlahy a tým k jej poškodeniu.

   - nedrolivý – pokiaľ by sa podklad už pred pokládkou drolil (rozpadal) bude dochádzať pri používaní podlahy k jeho ďalšiemu droleniu, čím sa môžu poškodiť zvukoizolačné podložky a drobný prach môže postupom času začať prenikať aj do priestoru nad podlahou.

  • Dilatačné medzery+

   Keďže nielen drevená, ale aj laminátová parketa zložená až z 92 % z drevnej hmoty reaguje podobne ako drevo na zmeny vlhkosti a teploty. Optimálne podmienky na zabezpečenie dlhodobej životnosti parkety sú rovnaké ako podmienky, ktoré by sme mali v obytných priestoroch udržiavať aj zo zdravotných dôvodov sú relatívna vlhkosť vzduchu 60% – 70 % a teplota 19°C - 22°C. Pokiaľ je vlhkosť v miestnosti vyššia parketa zväčšuje svoj rozmer (napúča) a v opačnom príade sa zasa zmenšuje (zosychá). Práve preto, aby nedošlo k poškodeniu a zničeniu podlahy je potrebné parkete umožniť reagovať na zmeny teploty vlhkosti a to tak, že sa pri pokládke vynechá priestor medzi parketou a stenou v šírke cca 10 -12 mm – vynechá sa dilatačná medzera. Vytvoriť takúto dilatačnú medzeru je dôležité taktiež pri pokládke parkiet do miestností, ktorých podlahová plocha je väčšia ako 64 m2 (s tým, že maximálny rozmer každej zo strán miestnosti nesmie byť väčší ako 8 m), rovnako je potrebné dilatovať parkety v mieste prechodov z jednotlivých miestností.

  • Orientácia pokládky parkiet v miestnosti podľa rozloženia okien a dverí+

   Pred montážou parkiet do jednotlivých miestnosti je potrebné zvážiť a na základe rozmiestnenia okien, dvier a zariaďovacích predmetov správne vybrať smer, v ktorom sa parkety budú ukladať. Výber smeru položenia parkiet ovplyvňuje nielen celkovú spotrebu parkiet (štandardne sa ako nadmiera počíta cca 4% podlahovej plochy, ale v prípade členitých miestností a pokladania do uhlopriečky sa táto nadmiera môže dostať až na 10%), ale jej správnym zvolením môžete opticky zmeniť rozmerové parametre priestoru a tak aj prípadne kompenzovať jeho proporčnú nedokonalosť. Pokiaľ to, ale podmienky a tvar priestoru umožňujú doporučuje sa pokladať parkety pozdĺžne smerom k dominantnému zdroju svetla a hlavnému vstupu do miestnosti.

  • Vyrovnanie podkladu – nivelizácia+

   Okrem vlhkosti a teploty je aj rovinnosť podkladu parameter, ktorý významnou mierou ovplyvňuje úžitkové vlastnosti podlahy a jej životnosť. Pokiaľ ma podlaha, na ktorú sa budú parkety pokladať nerovnosti väčšie ako 3 mm na 2 bm je potrebné túto, podlahu vyrovnať – nivelizovať. Je viacero spôsobov ako je to možné urobiť, spomeniem aspoň najčastejšie z nich:

   - vybrúsenie podkladu, alebo zosekanie - používa sa v prípade výrazných lokálnych nerovností podlahy, ktoré vystupujú nad podlahu, alebo pri odstraňovaní zvyškov lepidiel a starej podlahoviny

   - nivelizácia suchými procesmi – pri nej sa na vyrovnanie podkladu používajú rôzne vyrovnávacie materiály a nivelizačné podložky bez použitia lepidiel a vody. Výhodou takéhoto procesu je, že po vyrovnaní nie je potrebné čakať na vytvrdnutie a vyschnutie podkladu.

   - nivelizácia samonivelizačnými hmotami - je to proces, ktorým je možné dosiahnuť najlepšie vyrovnanie podlahy a zároveň aj spevniť podklad. Pokiaľ to finančné možnosti a časový harmonogram dovoľuje snažíme sa práve tento spôsob doporučovať ako najvhodnejší.

   Nakoľko je problematika vyrovnávania a spevňovania podkladu veľmi obsiahla téma a jej správna voľba je priamo závislá od konkrétnych podmienok, doporučujeme pre výberom vhodnej podlahy oboznámiť predajcu, alebo dodávateľa s čo najpresnejším opisom priestorov a podkladu aj s jeho zjavnými problémami. On Vám navrhne viacero spôsobov možných riešení. Pokiaľ sa budete rozhodovať a voliť ten správny, tak si je potrebné uvedomiť, že najlacnejšie riešenie určite nebude to najlepšie. Problematiku rovnosti podkladu nedoporučujeme podceniť, nakoľko investície do m2 nivelizácie a vyrovnania počítané v eurách môžu zachrániť parkety a dielo za desiatky až stovky eur.

 • Pokladanie parkiet na podlahové vykurovanie

  • Podlahové vykurovanie+

   Stále častejšie používaným spôsob vykurovania interiérov je vykurovanie priestorov podlahovým vykurovaním. Parkety ako materiál vyrábaný z dreva (aj laminátové parkety v sebe obsahujú až 92 % dreva) reagujú na zmeny teploty tak, že menia svoj rozmer (napúčajú a zosýchajú). Výrobcovia, ktorí vyrábajú parkety priamo pri jednotlivých výrobkoch uvádzajú ich vhodnosť na použitie pri podlahovom vykurovaní a v takom prípade aj špecifikáciu druhu podlahového vykurovania, na ktoré je parkety možné pokladať. Výber vhodných parkiet a riešenie pokladania parkiet doporučujeme prenechať na odborníkov. Preto, aby ste sa aj vy vedeli pri komunikácii s nimi orientovať v tejto oblasti je dôležité vedieť pár základných informácií.

   - Tepelný odpor parkiet, alebo tepelná vodivosť. Sú to parametre, ktoré sú pri výbere vhodných parkiet rozhodujúce. Samozrejme netreba zabúdať, že do tepelného odporu je potrebné pri plávajúcich podlahách zarátať aj tepelné odpory podložiek a pri celoplošne lepených parketách aj lepidlo. Tepelný odpor všetkých vrstiev materiálov nad betónom, ktorý by ste nemali presiahnuť pri teplovodnom podlahovom vykurovaní je 0,15 m2K/W.

   - Maximálna povrchová teplota parkety. Aby sa zabránilo deformovaniu a zničeniu parkety vysokým teplom je potrebné zabezpečiť, aby pri vykurovaní podlahy nepresiahla povrchová teplota parkety nikdy: pri laminátových parketách 29°C a pri drevených parketách 25 °C

   - Pokladanie parkiet na elektrické podlahové vykurovanie. Samotní výrobcovia nedoporučujú pokladať parkety na elektrické podlahové vykurovanie, najmä v tom prípade pokiaľ nie je zabezpečené rovnomerné prehrievanie položených parkiet (pri teplovodnom vykurovaní to zabezpečuje vrstva betónu, ktorá je nad trubkami a vďaka nej je teplo z vykurovacích trubiek rovnomerne rozvedené do celého povrchu podlahy a parkety následne toto rovnomerne rozložené teplo prevedú na svoj povrch). V prípade, že chcete použiť elektrické podlahové vykurovanie doporučujeme, aby v prípade vykurovania odporovým drôtom bol tento zaliaty betónom, alebo boli použité elektrické vykurovacie fólie. V každom prípad by celkový tepelný výkon podlahového vykurovania nemal presiahnuť 80W/m2 a zároveň nesmie povrchová teplota parkiet presiahnuť hore uvedené teploty.

   - Pokladanie drevených parkiet na podlahové vykurovanie. Pri takejto kombinácii jednoznačne doporučujeme, aby boli parkety pri pokladaní celoplošne nalepené o podklad. Tým sa zabezpečí nielen zníženie tepelného odporu podlahy ale aj zníži riziko jej pracovania (menenia rozmerov).

   - Pokladanie parkiet na podlahové vykurovanie plávajúcim spôsobom. V takomto prípade musí byť pod parketami použitá parozábranná pe fólia s min. hrúbkou 0,02 mm a špeciálna podložka na podlahové vykurovanie, ktorá zabezpečí pri svojom nízkom tepelnom odpore rovnomerné rozloženie a prechod tepla do parkety. Určite si pri nákupe pozrite či podložka, ktorá vám bola doporučená má výrobcom udávaný parameter tepelného odporu, prípadne má tieto údaje v certifikáte výrobku a je na takéto použitie vhodná. Riešenie alternatívnymi materiálmi, ako je kartón, textilné podložky a ďalšie necertifikované výrobky môžu spôsobiť to, že budete vykurovať ,,teplý prameň,, pod svojim domom, alebo podložky nedokážu znížiť krokový a akustický hluk. Vždy si teda žiadajte podložku, ktorá ma preukázateľne certifikované vlastnosti a dokáže pri minimálnom tepelnom odpore maximálne eliminovať krokový a akustický hluk. Každý predajca by vám tieto parametre pre svoj ponúkaný tovar mal prezentovať.

   - Teplota podlahy po pokládke. Teplota povrchu parkety pred pokládkou a následne trvalo po pokládke nesmie byť nižšia ako 15 °C / pred pokládkou to dosiahneme 48 hodinovou klimatizáciou parkiet v priestore kde budú parkety následne položené a ktorý je už na takúto teplotu vyhriaty a po pokládke túto minimálnu teplotu udržiavame temperovaním priestoru.

   V prípade iného druhu podlahového vykurovania, alebo iných špecifických požiadaviek na parkety je potrebné tieto oznámiť predajcovi skôr ako začnete s výberom parkiet.

  • Skladba podlahy+

   1 - plávajúca podlaha so zvukoizolačnou podložkou, alebo celoplošne lepené parkety
   2 - cementový, alebo anhydridový poter
   3 - parozábranná fólia
   4 - vykurovacie trubky
   5 - tepelná izolácia
   6 - podkladová konštrukcia

  • Protokol o nábehu podlahového vykurovania+

   Pred tým ako sa na podlahu, v ktorej je zabudované podlahové vykurovanie začnú pokladať parkety a to či už celoplošne nalepené, alebo pokladané plávajúcim spôsobom, musí byť zabezpečené, že podlaha je suchá (viď parametre uvádzané v časti o vlhkosti podlahy) a stabilná. Stabilita podlahy sa docieli nielen správnou aplikáciu a zhutnením betónu, ale aj jej tepelným zaťažením. Z toho dôvodu je pred pokladaním parkiet urobiť tzv. tepelný nábeh podlahového vykurovania.

    

   Jeho priebeh vyzerá nasledovne.

    

   0-21 deň odležanie nového vyrovnávacieho poteru                              
   21-26 deň začneme zvyšovať teplotu vykurovacej vody z 15 °C denne o 5 °C až do dosiahnutia max. vykurovacieho výkonu 45 °C                             
   26-33 deň vykurujeme tak, aby sa udržala konštantná teplota vykurovacej vody 45 °C bez prerušenia
   33-37 deň začneme teplotu vykurovacej vody postupne znižovať denne o 5 °C až sa na 37 deň dosiahne teplota 25 °C
   37-44 deň podlahové vykurovanie odstavíme                             
   44-49 deň vykurujeme pri teplote vykurovacej vody 45 °C                             
   49-51 deň znižujeme teplotu vykurovacej vody na 25 °C

 • Čo by ste mali vedieť o vinylových a kompozitných podlahách

  • Kompozitné podlahy sú lepšie ako vinylové+

   Bez servítky: Kompozitné podlahy sú lepšie ako vinylové!

   Ak vás vezmeme do miestnosti, kde polovica podlahy je vinylová a druhá kompozitná, ostanete v rozpakoch. Sú na nerozoznanie rovnaké. Dobre. Dotknite sa jej. Ten istý pocit. Tak v čom je teda ten rozdiel?

   Dozviete sa postupne v našom sprievodcovi.

   Zásadný rozdiel medzi kompozitnou a vinylovou podlahou je v použitých materiáloch. Vďaka nim získava kompozitná podlaha revolučné vlastnosti a prekonáva tak vo svojej kvalite laminátové a vinylové podlahy. To najpodstatnejšie, čo  dáva kompozitnej podlahe výnimočnosť, je však v nosnej doske.

   Prírodné materiály ako to najlepšie pre podlahu

   Pri tradičných vinylových podlahách výrobcovia používajú pri výrobe nosnej dosky zmes primárneho a recyklovaného PVC. To samozrejme nerobí tieto podlahy horšími. Ale pri výrobe nosných dosiek pre kompozitné podlahy veľkú časť PVC nahrádzajú prírodné materiály. Najčastejšia výrobcovia siahajú po prírodnom vápenci. Podlaha obsahuje prírodné materiály až do 60 percent jej celkového zloženia. Kompozitné podlahy sa stávajú vďaka týmto materiálom hygienickejšie a sú súčasne šetrnejšie k životnému prostrediu.

   Kompozitná podlaha je pevná ako skala

   Čo oceníte na kompozitných podlahách, je ich pevnosť. Vďačia za to prírodnému vápencu. To sa vám osvedčí najmä pri pokládke. Kompozitnú podlahu môžete totiž položiť aj na nie úplne rovný terén. Takže trápeniu sa s nekonečným vylievaním nivelačnej hmoty je koniec. Ušetríte si financie aj čas. Podlahu môžete pokladať na nerovnosti až 2 milimetre na 1 bežný meter. Čo je dôležité: nerovnosti sa ani po dlhšom čase neprekopírujú do podlahy. Zostane taká, ako keď ste ju ukladali.

   Už žiadne rozostupovanie podlahy

   Všetci túžime po podlahe, ktorá sa nám postupne nebude rozpadávať , rozostupovať a tvoriť medzierky medzi jednotlivými lamelami .. To sú tie medzierky a medzery, ktoré sa tvoria pri dlhodobom používaní laminátovej podlahy. A kam sa niekedy zmestí aj desať centovka. Kompozitné podlahy sú tepelne a rozmerovo stabilnejšie. To nám umožňuje pokládku väčších rozmerov bez nejakých problémov s viditeľnými dilatáciami.

   Kompozitná podlaha má vlastnosti ako drevená podlaha. Ale je lacnejšia

   Čo robí kompozitnú podlahu unikátnou, sú použité materiály. Vďaka nim spĺňa emisnú  kategóriu A+, rovnako ako laminátové a drevené podlahy. Dôvod? Emisie prchavých látok sú veľmi nízke. Kompozitná podlaha neobsahuje ftaláty. To sú látky, ktoré sa nachádzajú v tradičných PVC podlahách  a uvoľňujú sa pri používaní podlahy do ovzdušia. Cez pľúca sa potom dostávajú do krvného obehu. To ale v prípade kompozitných podláh nehrozí. Prírodné materiály garantujú zdravé ovzdušie vo všetkých miestnostiach vašej domácnosti.

   Má kompozitná podlaha nejaké nevýhody?

   Má. Materiál je omnoho ťažší ako napríklad laminát alebo vinyl. Pripravte sa teda na to vynostiť ich do vášho domu , alebo bytu bude výborný kardiotréning Veľmi radi vám pomôže s výberom kompozitnej podlahy do vašej domácnosti. Poradíme s dizajnom i montážou. Ak si na pokládku netrúfate sami, máme skvelý tým profesionálov. Tí vám podlahu osadia veľmi rýchlo a so zárukou .  .

  • Prečo kompozitné podlahy+

   Myslíte si, že máte zdravú domácnosť? Skontrolujte si podlahy vo všetkých miestnostiach.

   Zmeňte svoje bývanie, spravte svoj domácnosť zdravšou. Revolučná novinka medzi podlahami zabezpečí, že doma budete mať vždy čisto. Aj vzduch. A to s pocitom, ako keby ste boli v lese. Pretože presne tak vyzerá novinka zo sveta podláh.

   Nastáva koniec vinylových podláh?

   Donedávna sa ešte preferovali ako najlepšie materiály na riešenie nových podláh  práve vinylové podlahy. Lenže za posledných 5 rokov  prišli výrobcovia s mnohými vylepšeniami . Doslova revolúciu vo výrobe podlahových materiálov prinieslo používanie kombinácií tradičných a  nových prírodných materiálov   Na svet  tak prišli  kompozitné podlahy. Mnohí zákazníci si ich ešte stále zamieňajú s vinylovými , veď po položení je rozdiel prakticky neviditeľný . Zásadný rozdiel je však v ich vlastnostiach , pevnosti , stabilite a zdravotnej nezávadnosti . 

   Prečo sú kompozitné podlahy také skvelé?

   Kompozitné podlahy dokonale imitujú prírodné drevo. Miestnosť tak vyzerá skvostne a vzbudzuje pocit nadčasovej elegancie . K tomu sú vodeodolné a pevné ako kamenná dlažba, ale súčasne mäkké a príjemné na dotyk. Pokojne sa na nej celé hodiny môžu hrať deti. A vy s nimi.

   Na kompozitných podlahách oceníme aj to, že ich položíme na aj nie úplne rovný podklad. Kým kedysi sme museli podklad dokonale vyrovnať nivelačkou, nové podlahy nás od toho ušetria . Stačí pevný podklad  s nerovnosťami do 2mm na 1 bežný meter a môžeme bez potreby ďalšieho vyrovnávania pokladať kompozitnú podlahu . Sú ťažšie ako laminátové či vinylové, ale o to odolnejšie voči vplyvom vykurovania či priamemu slnečnému žiareniu. Veď pustite slnko páliť na bežnú vinylovú podlahu hoci len cez poodchýlené žalúzie.

   Pri chôdzi naboso podlaha príjemne hreje

   Aby ste sa cítili pri chôdzi v domácnosti komfortne, nakombinovali sme vlastnosti tak, aby bola podlaha príjemná na dotyk. Kompozitná podlaha má na povrchu polyuretánovú kryciu vrstvu. Keď sa po nej prechádzate v ponožkách alebo naboso, tak cítite jemné teplo prúdiace do nôh.

   Materiál, z ktorého sa podlaha vyrába, tvorí až zo 60 % prírodný vápenec. Je stabilný a bez prchavých látok. Práve prírodný  vápenec zabezpečuje vysokú pevnosť a teplotnú stabilitu podlahy. A to aj pri teplotách vyšších ako 70 stupňov Celzia.

   V kompozitnej podlahe tvorí PVC bez  zmäkčovadiel alebo polypropylén menej ako 30-percentný podiel na rozdiel od vinylových podláh, kde je tento podiel viac ako 95-percentný. Použitie týchto materiálov zvyšuje elasticitu podlahy a dodáva jej zvukoizolačné vlastnosti.

   Je to partner na dlhé roky

   Veľkou výhodou kompozitných podláh, podobne ako drevených, je aj ich renovovateľnosť, takže pokiaľ sa vám dekor páči aj po rokoch, ale jeho povrch sa užívaním opotreboval, podlahu môžete zrenovovať nanesením nového náteru a podlaha bude vyzerať ako nová.

    

   Konečne je doma čistý vzduch

   Aj vás občas doma pobolieva hlava, svrbí vás telo alebo sa vám kýcha? Môžu za to aj výpary – emisie z nábytku , náterov a rovnako aj z podláh. Tak s tým je teraz koniec. Výhodou kompozitných podláh je veľmi nízka emisivita prchavých látok.

   Kompozitná podlaha totiž spĺňa najprísnejšie kritéria a a tie ju radia  do kategórie emisie prchavých látok A+. To znamená, že sa z nej neodparujú do ovzdušia škodlivé látky a vy vždy dýchate čistý vzduch. Preto sú zdravotne bezpečné a ideálne aj do detských izieb či miestností, kde spáva bábätko.

   Pokiaľ teda hľadáte novú podlahu určite si pozrite a prípadne aj v predajniach odskúšajte nové kompozitné podlahy . 

    - toto sa v článku opakuje !!!! Tu by bol odkaz na prehľad podláh - odporúčaných, na ďalší článok s Päť rád, ako postupovať pri výbere kompozitnej podlahy a nepreplatiť

  • Päť rád ako vybrať podlahu+

   Päť rád, ako postupovať pri výbere kompozitnej podlahy a nepreplatiť

   „Po tejto dlážke chodil ešte tvoj dedo,“ hovorí mama. Áno, spomíname si na drevené dlážky, ktoré vydržali aj ťažké kuchynské otrasy. Ale potom aj tak vyzerali.  

   Dnes si môžeme vyberať z rozsiahleho spektra rôznych typov podláh. Pri kúpe ale sledujme dôležité parametre. Pretože môžeme kúpiť drahú podlahu, ale pre niektoré miestnosti bude so svojimi vlastnosťami zbytočná.

   Preto sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, ktorú musíme pri kúpe sledovať. Iba tak si vyberieme typ so správnymi vlastnosťami.

   Čo sledujeme pri kúpe podláh do bytu:

   Dizajn  a farby

   Vhodný materiál     

   Náročnosť úprav pred pokládkou (Odporúčame kompozitné podlahy, ktoré si menej náročné na úpravy podkladu )

   Akú celkovú hrúbku podlahy potrebujem?

   Platí pravidlo: čím hrubšia podlaha, tým lepšie úžitkové vlastnosti. To znamená, že pri hrúbke viac ako 5milimetrov dostanete pevnú a veľmi odolnú podlahu s dlhou životnosťou. Za takéto vlastnosti si však už priplatíte. Hrubšie podlahy odporúčame dávať do miestností, kde je najväčší pohyb. V spálni si úplne vystačíte s hrúbkou 4 milimetrov. Pre kuchyňu už volíme hrúbku od 8 milimetrov. Alebo siahneme po vinylovej či kompozitnej podlahe, ktoré sú odolné nárazom aj vode

   Odsledujte si hrúbku nášľapnej vrstvy. Teda vrstvy, po ktorej denne chodíte. Kompozitné podlahy majú túto vrstvu hrubú od 0,3 do 0,7 milimetra. V intenzívne namáhaných miestnostiach, kde sa pohybuje  najviac ľudí určite zvoľte  podlahu s hrubšou nášľapnou vrstvou.

   Podlaha reaguje na teplo. Dajte si pozor na tento dôležitý parameter!

   Rozmerová stabilita je parameter, ktorý nám hovorí o tom, aká je podlaha stabilná pri zmene teploty. Pohybuje sa od 0,02 percenta do 0,25 percenta. Čím je parameter nižší, tým je podlaha stabilnejšia a odolnejšia pri zmenách  teploty. Napríklad v zime pri podlahovom vykurovaní , alebo v lete pri prehrievaní podlahy priamym dopadom slnečných lúčov .

   Spravte všetko pre vaše zdravie: Unikajú z podlahy škodlivé látky?

   Podlahy z nekvalitných materiálov ohrozujú vaše zdravie. Unikajú z nich chemické prchavé látky, ktoré dýchate. Preto pri výbere podlahy sledujte aj emisie prchavých látok. Vždy si všimnite označenie na obale. Do interiéru kupujte iba výrobky s označením A alebo ideálne A+. Tie chránia vaše zdravie a navyše podlahy sú recyklovateľné a neškodia ani životnému prostrediu.

   Dupete? Pred kúpou si dôkladne pozrite konštrukciu výrobku a ušetríte na jednom m2 aj 5 eur.

   V našich predajniach a eshope ponúkame výrobky aj s integrovanou zvukoizolačnou podložkou. Takúto podlahu už doma len vybalíte a položíte. Vďaka tomu ušetríte na jednom metri štvorcovom 3 až 5 eur oproti podlahe, kde takúto izolačnú podložku musíme dokúpiť.

   Oplatí sa zainvestovať, kvalitná podlaha bude vaším spoločníkom na dlhé obdobie .  .

  • Prečo si vybrať vinylovú podlahu+

   Nárast požiadaviek zákazníkov na vlastnosti podlahových krytín núti výrobcov vylepšovať a inovovať svoje výrobky a vyvíjať výrobky vyrábané s použitím nových materiálov. Tak ako v 80 rokoch expandoval nárast spotreby drevených veľkoplošných podlahovín, tak v 90 rokoch nastal prudký a do dnešného dňa sa stále zvyšujúci trend používania laminovaných podlahových materiálov. Drevené podlahy spočiatku začali z interiérov vytláčať veľkoplošné PVC materiály a následne aj koberce. Bolo to prenesenie kúsku prírody priamo do obytného priestoru človeka s jej prirodzeným vzhľadom, vôňou a dotykovým komfortom. Časom sa ale začali prejavovať aj ich slabé stránky a to bola nízka tvrdosť a odolnosť proti opotrebovaniu / čo sa samozrejme dá eliminovať častejšou renováciou /, farebná nestálosť, vysoký tepelný odpor / negatívne vnímaný najmä pri použití s podlahovým vykurovaním /, rozmerová nestálosť / napúčanie a zosychanie pri zmenách teploty a vlhkosti / a určite aj vyššia obstarávacia cena. Na scénu teda prišli laminované podlahy / skôr ich dnes poznáme pod ich ,,zľudoveným,, názvom lamináty. Aj oni obsahujú viac ako 90% drevenej hmoty. Táto je ale špeciálne upravená tak, že je drevo rozvláknené až na základné stavebné časti drevnej hmoty – drevné vlákna. Tieto sú následne opäť zlisované pod vysokým tlakom a s prídavkom voskov, lepidiel a iných prísad sa z nich vyrobia tzv. aglomerované dosky, ktoré sa pre výrobu laminovaných podláh nazývajú HDF. Na dosku sa následne nanesie dekoračný povrch a celé sa to zalaminuje melamínovou živicou s pridaním korundového prášku. Všetko pri vysokom tlaku a teplote. Jednoducho a skrátene popísaný zložitý proces, ktorého výsledkom je dnes veľmi populárny výrobok – laminátová podlaha. Dizajnéri mu prepožičiavajú jedinečný vzhľad a výrobcovia výborné úžitkové vlastnosti akými sú tvrdosť, odolnosť proti opotrebeniu, nízky tepelný odpor a jednoduchá a rýchla inštaláciu. To všetko za priaznivú cenu. Aj preto k aktuálnemu obdobiu celosvetovo vzrástla ročná spotreba laminovaných podláh k hranici blížiacej sa 1 miliarde m2 / z nich sa cca ½ vyrobí práve v Európe /. Jediné čo je pri aktuálnych možnostiach a dostupnosti materiálov možné tejto podlahe vytknúť je to, že nie je vode odolná - vplyv vody ju dokáže znehodnotiť a jej povrch je predsa len tvrdý a nie tak komfortný na chodenie / dotyk / ako po prírodnom prírodné drevo.

   Ani tu výrobcovia nezaspali a tlak spotrebiteľov ich prinútil vyvinúť podlahovinu, ktorá aj tieto dva aktuálne hendikepy eliminuje. Vznikla teda aktuálna podoba vinylovej podlahy v povrchovou úpravou polyuretánovou vrstvou prakticky identickou ako ju poznáme s povrchovej úpravy dreva. Tak ako sa od drevenej podlahy vývoj posunul k laminovanej, tak sa posunulo pôvodné PVC k aktuálnym typom vinylových podláh.

   Čo teda zákazník kupuje v tomto produkte: Dizajnovo rovnocenný výrobok ako pri laminátovej podlahe, dokonca pri niektorých typoch aj výrobok rovnako tolerujúci nerovnosti podkladu, ako je tomu pri drevených resp. laminovaných podlahách. Výrobok, ktorý je vode odolný a preto je jeho použitie možné aj v priestoroch zaťažovaných vyššou vlhkosťou / kúpeľne, okolie interiérových bazénov, technické miestnosti, ..... /, výrobok s veľmi nízkym tepelným odporom / ideálny pre použitie na podlahové vykurovanie /, stabilný a odolný proti opotrebeniu, ale najmä dotykovo veľmi príjemný, teplý a pocitovo mäkký. Jeho varianty sa môžu celoplošne lepiť alebo pokladať plávajúcim spôsobom, jednoducho a rýchlo. Čo mu je možné vytknúť? Možno jeho vyššiu nákupnú cenu, menší počet dostupných dekorov ako sme zvyknutí pri laminovaných podlahách ale aj to sa postupne mení.

   Výrobcovia samozrejme hľadajú a vyvíjajú nové produkty, veď koho by nepotešila podlaha, ktorá v lete chladí a v zime hreje, podlaha, ktorá svieti alebo zmení svoj vzhľad a farbu podľa priania zákazníka. Áno aj takéto podlahy už existujú, zatiaľ síce iba ako prototypy na výstavách ale budúcnosť sa nemusí zdať až tak vzdialená.

   Na záver iba malé doporučenie, skôr ako sa definitívne rozhodnete aký typ podlahy použijete vo svojom interiéry, vyskúšajte priamo na niektorej z predajní, ktoré umožňujú prejsť sa po vinylovej podlahe, dotknúť sa jej povrchu, alebo oslovte niekoho zo svojich známych, ktorí majú reálne skúsenosti s týmto druhom podlahy a požiadajte ho o jeho skúsenosti a názor. To čo je tu popísané sa dá na vinylovej podlahe skutočne vidieť a najmä pocítiť. To čo vo vyššej cene zaplatíte si budete aj reálne užívať počas celej doby používania tejto podlahy.

  • Vinylové podlahy a ich rozdelenie+

   Do skupiny vinylových podláh spadá veľký objem výrobkov v rôznych prevedeniach od mnohých výrobcov. História výroby vinylových podláh siaha až do roku 1894, kedy sa tesne po objavení a zapatentovaní novej chemickej zlúčeniny – PVC prvý krát objavil výrobok v podobe podlahovej krytiny, používajúci v sebe polyvinylchlorid. Postupným vylepšovaním jeho vlastností, najmä použitím zmäkčovadiel – plastifikátorov sa na trhu objavili podlahoviny podobné tým, ktoré si môžeme ešte pamätať spred 30 -40 rokov, a ktoré sa vtedy ľudovo označovali podlahová guma, gumolín, .... .

   S vývojom tohto produktu prichádzali na trh rôzne prevedenia vinylových podláh. Prvé a najmarkantnejšie bolo rozčlenenie výrobkov na:

   - heterogénne prevedenie / výrobok zložených z viacerých vrstiev rôznych materiálov /

   - homogénne prevedenie / výrobok zložený z viacerých materiálov, ktoré ale nie sú rozdelené do vrstiev čím dosahuje výrobok po celej svojej hrúbke homogénnu – rovnorodú štruktúru /.

   Druhé zásadné je rozdelenie podľa rozmeru. Tu poznáme dve základné skupiny

   - Rolované prevedenie – výrobok je vyrábaný v nekonečných roliach rôznych šírok a a dĺžok a dodávaný v podobe roliek.

   - Kusové prevedenie – výrobok je vyrábaný v rozmeroch podobných parketovým dielcom, alebo keramickým podlahám. Podrobnejšie sa budeme venovať práve kusovému prevedeniu, ktoré v posledných 10 rokoch zaznamenáva obrovský boom spojený s vývojom nových výrobkov a narastajúcim dopytom z trhu.

   Kusové prevedenie vinylových podláh môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií:

    

   a/ dry back prevedenie vinylové dielce určené na celoplošné lepenie o podklad. Najčastejšie v heterogénnom prevedení a v hrúbkach od 2mm – 3 mm. Dielce sa nespájú medzi sebou, ale iba celoplošne lepia o podklad. Výhodou  je najmä vďaka nižšej hrúbke aj nižšia nákupná cena. Nevýhodou je vyššia pracnosť pri pokládke, prísne požiadavky na pevnosť a rovinnosť pokladu , nevyhnutnosť rešpektovať dilatačné škáry v podklade a  pri nesprávnej pokládke , alebo použití nesprávnych lepidiel aj možnosť tvorby škár medzi jednotlivými nalepenými dielcami. Do tejto skupiny sa zaraďujú aj výrobky so samolepnou vrstvou. Ich použitie je však význame obmedzené a preto si na trhu nezískali väčšiu popularitu.

   b/ loose lay jedná sa o podobné prevedenie  ako v predchádzajúcej skupine, kde sa podlahové dielce vzájomne nespájajú, ale ani nelepia o podklad. Výrobok má hrúbku najčastejšie viac ako 5 mm a na podklad sa iba pokladá bez lepenia, fixujú sa iba okrajové zóny. Na našom trhu sa s takýmto prevedení  prakticky nestretnete.  Výhodou je rýchla a jednoduchá montáž, jednoduchá demontáž, prípadne výmena lamely, nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a malý výber dekorov.

   c/ klikové prevedenie z hľadiska histórie najmladší, ale z hľadiska nárastu jednoznačne najdynamickejšie sa rozvíjajúci typ. Vyrába sa prevažne v heterogénnom prevedení a jednotlivé lamely sú po svojom obvode opatrené klikovým spojom, ktorý umožňuje rýchle, jednoduché a najmä pevné spojenie jednotlivých podlahových dielcov. Výrobok je univerzálne použiteľný na pokládku plávajúcim spôsobom  = bez spojenia s podkladovou vrstvou ale aj pre celoplošné nalepenie.

   Rozdelenie podľa skladby výrobku

   Práve toto rozdelenie je dnes asi jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré by zákazník mal poznať pred tým, ako sa rozhodne o definitívnom nákupe svojej novej vinylovej podlahy.

   Heterogénne vinylové podlahy najmä v prevedení s klikovým spojom sa dnes rozdeľujú do 3 základných skupín:

   - Celovinylové prevedenie – častokrát označované aj názvom LVT / luxury vinyl tiles /, jednotlivé vrstvy a jadro sú tvorené najmä z PVC. Až 70 % celosvetovo vyrábanýchklikových vinylových podláh sa vyrába v takomto prevedení. Podiel sa postupne zmenšuje na úkor ďalších nasledujúcich výrobkov

   - Vinylové podlahy s jadrom z HDF / drevovláknitá doska s vysokým stupňom zhustenia vlákien /cca 10 % podiel sa postupne pomaly zvyšuje. Ich nárast spomaľuje najmä handicap v podobe interakcie podlahy s vodou a vodnými parami – podlaha nie je vode odolná.

   - Vinylové podlahy s jadrom z kompozitného materiálu / najčastejšie zmes plastu a minerálnych plnív – krieda, cement, ... / cca 20 % podiel sa za posledné dva roky zdvojnásobil a očakáva sa jeho masívny nárast najmä z dôvodu tlaku na obmedzenie používania PVC

   Celovinylové prevedenie - LVT

   Toto prevedenia patrí k najčastejšie sa vyskytujúcemu  prevedeniu vinylových podláh / až cca 70 % /. Pri výbere by sa mal zákazník určite informovať na nasledujúce základné parametre a vlastnosti:

   - Celková hrúbka podlahy – hrúbka podlahy a tým aj hrúbka a pevnosť klikového spoja majú zásadný vplyv na životnosťpodlahy, jej pevnosť a schopnosť vysporiadať sa s nerovnosťami podkladu. Čím je podlaha tenšia, tým je klikové spojene menej pevné, podlahové dielce sa môžu po montáži od seba oddeliť a vytvoriť tak škáry. Tenká podlaha okopíruje všetky nerovnosti podkladu a prípadné lokálne výstupky v podklade sa môžu otlačiť cez podlahu a tým môže dôjsť k lokálnemu predratiu. Odporúčame hrúbky min. 4,5 mm  a viac.

   - Hrúbka nášľapnej – úžitkovej vrstvy – tá určuje triedu použitia a zabezpečuje odolnosť podlahy pri opotrebovávaní trením  / chôdzou, posúvaním predmetov, ...... /. Čím hrubšia je táto vrstva, tým ma podlaha v rovnakom priestore dlhšiu odolnosť a tým aj životnosť.  Odporúčame hrúbky 0,4 mm a viac

   - Prítomnosť stabilizačnej sklo textilnej vrstvy. Jej prítomnosť , umiestnenie v správnej výške – musí bez prerušenia frézovaním prechádzať až do klikového spoja a najmä hrúbka a hustota sklených vlákien zabezpečujú správnu rozmerovú stabilitu výrobku. Práve prítomnosť sklených vlákien stabilizuje výrobok pri vplyve zmien teploty a znižuje jeho rozťažnosť pod hranicu 0,25% / normou stanovená max. hodnota /. Všetky certifikované výrobky musia dosahovať max. túto hodnotu. Preverte si to teda u svojho predajcu. Práve objemová rozťažnosť do veľkej miery eliminuje maximálny plošný rozsah, pri ktorom je možné podlahu pokladať bez dilatácie a určuje aj veľkosť dilatačných medzier.

   - Prítomnosť ftalátov a emisné triedy
     Ftaláty – estery kyseliny ftálovej boli najstaršie a najrozšírenejšie používané zmäkčovadlá pri výrobe PVC. Dnes je ich podiel pri výrobe a zmäkčovaní PVC nižšie ako 29%. Väčšina  výrobcov nahradila ich použitie inými druhmi zmäkčovadiel a certifikované výrobky sú prísne kontrolované na emisie týchto látok. Vzhľadom na popularitu tejto témy a rozsah informácií jej  venujem samostatný blok. Každý certifikovaný výrobok musí spĺňať emisnú triedu A resp. E1. Sú výrobcovia, ktorí už dnes výrazne znížili podiel prchavých látok vo svojich výrobkoch a tieto potom označujú emisnou triedou A+. Označovanie každého certifikované výrobku ukladá povinnosť výrobcovi  uviesť okrem iných dôležitých parametrov priamo na obale aj  emisnú triedu a normu,  podľa ktorej je jej hodnota stanovená  a kontrolovaná. Určite doporučujeme, aby sa zákazník s touto témou u svojho predajcu oboznámil, alebo si dôkladne skontroloval obal výrobku a prítomnosť týchto informácií.

   Typická skladba celovinylovej podlahy:

   1 - PU – polyuretánová krycia transparentná vrstva

   2 - vinylová úžitková transparentná vrstva v hrúbke od 0,3 – 0,7 mm – podľa jej hrúbky sú podlahy zaraďované do jednotlivých tried použitia:

     31 - bytové priestory
     32 - intenzívne zaťažované bytové a stredne zaťažované nebytové priestory
     33 - intenzívne zaťažované nebytové priestory
     41 - málo zaťažované priemyselné priestory
     42 - intenzívne zaťažované priemyselné priestory

   3 - dekoračná vrstva

   4 - nosné vrstvy a proti ťahová vrstvaPVC

   5 - vystužovacia vrstva zo sklených vlákien buď v podobe mriežky, alebo netkanej vrstvy sklených vlákien rôznej hustoty

   Vinylové podlahy s jadrom z drevených materiálov – najčastejšie HDF, alebo korok

   Jedná sa o výrobok, pri ktorom je veľká časť PVC materiálu nahradená HDF materiálom  – lisovaná doska s drevných vlákien, alebo korkom. Vinylová vrstva tvorí najčastejšie iba 1-2 mm hrubú vrstvu, ktorá je na HDF jadro nalepená. Výhodou tohto druhu podlahy je vyššia tolerancia k nerovnostiam podkladu, vcelku priaznivá cena, jednoduchá montáž. Veľkou nevýhodou je to, že podlaha nie je vode odolná a pri kombinácii vrstiev drevených a vinylových materiáloch dochádza z dôvodu rozdielnej interakcie s vodou a zmenami teploty k rozdielnej rozpínavosti. Výsledkom toho môže byť po čase oslabenie lepeného spoja a následné odliepanie vrchnej vinylovej vrstvy od spodnej drevenej.

   Na čo by sa mal zákazník pri výbere zamerať:

   Celkové hrúbky výrobku a tepelný odpor. Najmä pri pokládke na podlahu s podlahovým vykurovaním majú tieto podlahy významne vyšší tepelný odpor ako iné vinylové podlahy.
   Certifikáciu výrobku a parametre emisií nielen ftalátov ale aj formaldehydu
   Hrúbku nášľapnej vrstvy a triedu použitia

   Typické zloženie vinylovej podlahy s HDF jadrom

   1 - PU – transparentná polyuretánová krycia vrstva

   2 - vinylová úžitková transparentná vrstva v hrúbke od 0,3 – 0,7 mm – podľa jej hrúbky sú podlahy zaraďované do jednotlivých tried použitia:

     31 - bytové priestory
     32 - intenzívne zaťažované bytové a stredne zaťažované nebytové priestory
     33 - intenzívne zaťažované priemyselné priestory
     41 - málo zaťažované priemyselné priestory
     42 - intenzívne zaťažované priemyselné priestory

   3 - dekoračná vrstva

   4 - nosné vrstvy z PVC

   5 - HDF jadro

   6 - korková akustická protihluková a proti ťahová vrstva

   Vinylové podlahy s jadrom z kompozitného materiálu

   Najmladší ale najdynamickejšie sa vyvíjajúci  výrobok. Obrovský nárast jeho popularity za posledných 5 rokov spôsobil, že jeho podiel stúpol až na  20% celosvetového podielu výroby kusových vinylových dielcov a z tohto nárastu bola až polovica za posledné dva roky. Pri aktuálne vysokom tlaku na znižovanie emisií skleníkových plynov, produkciu enviromentálne nezaťažujúcich výrobkov a snahu o znižovanie objemu produkcie PVC prognózujú odborníci práve tomuto výrobku skvelú budúcnosť. Tento výrobok v sebe skĺbil všetky výhody vinylových, laminátových a drevených podláh. Dosahuje veľmi nízke hodnoty emisií, a preto je väčšina týchto výrobkov vyrábaných v emisných triedach A+, ktoré sú vyrábané bez ftalátov a sú 100% recyklovateľné. Nevýhodu sú zatiaľ vyššie ceny a rizikom môže byť aj krátka doba existencie týchto výrobkov a tým aj absencia dlhodobých overovacích skúšok životnosti. Nárast počtu výrobcov, inovácie a expanzívny nárast ponuky dekorov jasne naznačuje, že tomuto výrobku sa bude v nasledujúcom období venovať mimoriadna pozornosť  a do jeho vývoja bude investované množstvo úsilia a financií.

   K dnešnému obdobiu sa v rámci tejto skupiny vytvorili tri základné typy výrobkov

   - Výrobok pri ktorom je kompozitné jadro vytvorené plastovými impregnačnými zložkami a vysoko zhustenými drevenými vláknami – výrobok nie je 100% vode odolný

   1 - polyuretánová ochranná a úžitková vrstva

   2 - dekoračná vrstva

   3 - jadro z impregnovaných a vysoko zhustených drevených vlákien

   4 - proti ťahová vrstva

   - Výrobok  pri ktorom je kompozitné jadro vytvorené zmesou plastov a minerálnych plnív a povrch je potlačený digitálnou potlačou a finálne opatrený polyuretánovou vrstvou

   1 – viaceré vrstvy ochranného polyuretánového filmu
   2 – digitálna dekoračná vrstva
   3 – základná biela farebná vrstva zabezpečujúca farebnú jednotnosť dekoračných  farieb
   4 – nosné jadro z kompozitného materiálu
   5 – proti ťahová PU vrstva laku

   - Výrobok  pri ktorom je kompozitné jadro vytvorené zmesou plastov, minerálnych plnív a na povrch je nalepená vrstva vinylu podobne ako pri výrobkoch s jadrom z HDF

   1 - Polyuretánová ochranná a nášľapná vrstva
   2 - Dekoračná vrstva  
   3 – Zvukoizolačná vrstva so sklenými vláknami
   4 – kompozitné jadro s minerálnymi plnivami

    

  • PVC, aditíva, ftaláty, zmäkčovadlá, emisie a iné veci, ktoré priamo vo výrobkoch síce nevidíme ale mali by sme ich poznať+

   PVC ako primárne vyrobený produkt je tvrdá , tepelne nestabilná a krehká látka , preto aby získala vlastnosti potrebné pre výrobky , ktoré sa z nej vyrábajú sa k nej pri jej následnom spracovaní pridávajú tzv. aditíva . Aditíva sú látky , ktoré menia , alebo vylepšujú niektoré vlastnosti primárneho PVC . Tými vlastnosťami sú najmä plasticita , farebná stálosť , reakcia na oheň a tepelná stabilita . Asi najznámejším slovom v spojení s vinylovými podlahami sú tzv. ftaláty . Ftaláty / estery kyseliny ftálovej / sú látky , ktoré sa pri výrobe PVC používali a ešte stále používajú na zlepšenie jeho plastických vlastností . Práve v tejto otázke používania ftalátov sa aktuálne v zákazníckej obci vedú rôzne diskusie a vyskytuje sa mnoho mylných informácií . Asi najväčším omylom je to , že si zákazníci automaticky spájajú pojem zmäkčovadlá iba s pojmom ftaláty . Je dobré vedieť , že na zmäkčenie PVC sa okrem ftalátov používajú aj iné chemické zlúčeniny . Ako príklad spomenieme adipáty / estery kyseliny adipovej / , alebo citráty / estery kyseliny citrónovej / . Je preto ľahko pochopiteľné , že výrobcovia , ktorí deklarujú , že ich výrobok neobsahuje ftaláty buď nahradili PVC vo výrobku iným plastom / najčastejšie polypropylénom / , alebo používajú pri spracovaní PVC iné plastifikátory = zmäkčovadlá ako sú ftaláty .

   Z pojmu ftaláty v spojení práve s podlahovinami sa dnes stala akási chyméra, prelud. Je zaujímavé diskutovať so zákazníkmi, ktorí prídu na predajňu a všemožne hľadajú produkt, ktorý neobsahuje, žiadne chemické zlúčeniny, lepidlá, laky a pod. a spýtať sa ich, či rovnako striktne postupujú aj pri výbere iných / objemovo podstatne väčších častí interiérových predmetov, ako sú napr. PVC okná, nábytok, dvere, náterové hmoty, ... . Je až zarážajúce, že práve mnohí z nich vôbec neriešia to do čoho majú denne zabalené jedlo, čím si umývajú zuby, čo si natierajú na tvár, čím sa umývajú, v čom chodia oblečení / myslím tým zloženie materiálov /, čo si obúvajú, do čoho si naberajú jedlo, s čím sa hrajú ich deti .... . Plasty sú skutočne všade okolo nás a žijeme v dobe, ktorú asi naši potomkovia raz označia za plastovú. Nechceme týmto nabádať k zníženiu ostražitosti. Určite je dôležité presne vedieť čo si kupujeme a či je ten výrobok bezpečný, ale skôr by sme sa mali asi viac pýtať a nechať si doložiť fakty. Informácie používať komplexne, nie iba vytrhnuté z kontextu a zdeformované pre subjektívnu potrebu pohľadu na vec.

   PVC je ako základný materiál pre požitie do mnohých výrobkov nevhodný a preto sa musia jeho vlastnosti modifikovať. Jednou z týchto vlastností je plasticita-ohybnosť. Pre zvýšenie plasticity PVC sa pri jeho spracovaní na výrobky používajú tzv. plastifikátory = zmäkčovadlá. Práve najznámejšie a v minulosti aj najrozšírenejšie plastifikátory boli práve ftaláty. Táto olejovitá látka tvorila v mnohých výrobkoch / mäkké PVC výrobky ako obuv, detské hračky ale aj kozmetika, farbivá, oblečenie, ... / aj viac ako 60% podiel zo všetkých pridaných aditív. Celkom je dnes známych viac ako 40 rôznych druhov ftalátov, ktoré sa používali a ešte stále používajú na zmäkčovanie PVC. Z nich väčšina je zdraviu neškodná a nepoškodzuje ani životné prostredie. Je však skupina ftálátov, ktorých pôsobenie na ľudský organizmus je označené ako toxické. Ich používanie je dnes striktne kontrolované a v prípade ich použitia sú stanovené maximálne prípustné objemové limity, ktoré musí výrobca dodržiavať a o použití týchto látok informovať spotrebiteľa nielen v certifikátoch výrobku ale ja na jeho obale.

   V určitých oblastiach výrobkov a to najmä tých, ktoré prichádzajú do styku s potravinami / obaly na potraviny /, do styku s ústami / hračky, taniere, poháre, príbory, obaly na tekutiny, .... / alebo do styku s pokožkou / oblečenie, obuv, kozmetické prípravky, .... / je ich použitie zakázané, alebo objemovo obmedzené. Jedná sa o týchto 8 ftalátov:

   - DEHP - dietylhexyl ftalát
   - BBP - benzylbutylftalát
   - BBP – benzyl butyl ftalát
   - DBP – dibutyl ftalát
   - DIBP – diisobutylftalát
   - DINP - di-isononylftalát
   - DONP - di(n-oktyl)ftalát
   - DPP – dipentylftalát

   Použitie týchto ftalátov sa dnes prísne kontroluje a ich výskyt vo výrobkoch bol prakticky eliminovaný.

   Problematika aditív, ftalátov, a celkove PVC má však aj iný rozmer. Problémom je to, že zmäkčovadlá nie sú v PVC pevne chemicky viazané a pri jeho namáhaní / teplom, mechanicky / a degradácii sa uvoľňujú do prostredia, čím môžu kontaminovať vodu a dostať sa tak do potravinového reťazca. Tento problém je najmarkantnejší práve v priestoroch skládok odpadu. Pokiaľ sa likvidácii a recyklácii výrobkov z PVC nevenuje dostatočná pozornosť, tak sa pri súčasnej produkcii PVC môže stať ich výskyt potenciálnou enviromentálnou hrozbou.

   Nebezpečnejšie ako samotné ftaláty je skôr sekundárny vplyv výroby PVC a PVC odpadu na životné prostredie. Samotná výroba primárneho PVC je energeticky náročná a ekologicky zaťažujúca. Celosvetovo je preto trend na zníženie používania a teda aj výroby PVC, respektíve tlak na jeho systematickú recykláciu. A tu sa dostávame k problematike spojenej s výrobcami podlahových materiálov. Väčšina výrobcov celovinylových podláh používa vo svojej výrobe aj recyklovaný materiál. To je z pohľadu tlaku na zníženie produkcie primárneho PVC a zvýšenia objemu používania recyklovaného PVC pozitívny aspekt, samozrejme za predpokladu, že sa jedná o použitie recyklovaného materiálu známeho chemického zloženia. Práve toto je úskalie ktoré výrobcov rozdelilo na dve skupiny

   - Tí ktorí majú svoje výrobky a rovnako celú výrobu platne certifikovanú / podľa EN 14 041 a jej dodatkov / a vyrábajú výrobky z kontrolovaných zdrojov, kde je potencionálny výskyt škodlivých látok sledovaný. Títo výrobcovia majú certifikované nielen výrobky ale majú certifikované aj svoje výroby / CE, DIBT, ISO, SGS, .... /. Viacerí z nich si svoje výrobky nechávajú preskúšať a získali certifikát Floor score, ktorý hodnotí koncentráciu a vplyv emisií = prchavých organických látok z výrobku na ovzdušie v interiéry. - Tí ktorí vyrábajú svoje výrobky pre trhy kde je certifikácia nepodstatná a prioritným hľadiskom sú nízke výrobné náklady.

   Prví výrobcovia sú väčšinou firmy, ktoré svoj tovar vyrábajú v Európe, alebo ho privážajú od výrobcov, ktoré tieto postupy striktne dodržujú. Väčšinou sa jedná o tovar jasne označený na obale všetkými dôležitými parametrami a rovnako aj emisnou triedou a systémom certifikácie.

   Druhá časť sú výrobky, ktoré sú poväčšine významne lacnejšie a ich výrobky sú väčšinou bez označenia a certifikácie.

   Neznamená to samozrejme, že každý drahší výrobok je kvalitnejší, alebo bezpečnejší. Pri výrazne lacných výrobkoch sa ale toto riziko významne zvyšuje.

   Doporučujeme preto kupovať výrobky, ktoré majú certifikáty, jednoznačné a správne označenie všetkých parametrov na svojom obale a ideálne z predajní, kde sa na všetky tieto ,,drobnosti,, môžete opýtať a v prípade problémov ich aj riešiť.

  • Čo znamená označenie A+ na balíkoch podláh+

   Francúzska norma pre stanovenie limitov prchavých látok z materiálov používaných v interiéry


   Od roku 2012 bola zavedená zatiaľ najprísnejšia norma na testovanie úniku prchavých látok z konštrukčných a dekoračných materiálov, podláh a nábytku používaných v interiéroch. Pôvodne francúzska norma sa stala základným pilierom interných noriem aj viacerých výrobcov podlahových materiálov. Priebežným vylepšením technológie, kvalitou vstupných surovín a viacerými inovácia vo výrobnom procese  dosiahli splnenie jej veľmi prísne stanovených limitných hodnôt.


   Pri dodržaní hodnôt uvedených v tabuľke dolu môžu výrobcovia označovať svoje výrobky značkou:

   V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad limitných hodnôt emisií tých najdôležitejších zlúčenín, ktoré musia výrobky označené jednotlivými emisnými triedami spĺňať.

   Zlúčenina / Emisná trieda A+ A B C
   Formaldehyd < 10 < 60 < 120 > 120
   Acetaldehyd < 200 < 300 <400 > 400
   Toluen < 300 < 450 < 600 > 600
   Tetrachlorethan < 250 < 350 < 500 > 500
   Xylen < 200 < 300 < 400 > 400
   1,2,4-Trimethylbenzen < 1000 < 1500 < 2000 > 2000
   1,4-Dichlorbenzen < 60 < 90 < 120 > 120
   Ethylbenzen < 750 < 1000 < 1500 > 1500
   2-Butoxyethanol < 1000 < 1500 < 2000 > 2000
   Styren < 250 < 350 < 500 > 500
   TVOC - Prchavé organické zlúčeniny < 1000 < 1500 < 2000 > 2000

    

   Nie každá krajina prijala pre svoje výrobky tieto prísne kritéria a preto sa okrem francúzskej normy dnes v jednotlivých krajinách používajú aj iné normy stanovujúce limity úniku prchavých látok

   V nasledujúcej tabuľke nájdete porovnanie a rozdiely medzi tými najpoužívanejšími pre stanovenie hodnôt úniku prchavých látok z výrobkov po 28 dňoch.

    

   Zlúčenina / limit dosiahnutý po  28 dňoch German VOC AgBB 2015 Belgian VOC regulation 2014 French VOC regulation  A+ 2011 Afsset 2009
   TVOC - Prchavé organické zlúčeniny ≤ 1000 μg/m3 ≤ 1000 μg/m3 ≤ 1000 μg/m3 ≤ 1000 μg/m3
   TSVOC - Poloprchavé organické zlúčeniny ≤ 100 μg/m3 ≤ 100 μg/m3 nedefinované nedefinované
   Toluen 2900 μg/m3*) ≤ 300 μg/m3 < 300 μg/m3 300 μg/m3*)
   Formaldehyd 100 μg/m3*) ≤ 100 μg/m3 < 10 μg/m3 ≤ 10 μg/m3
   Acetaldhyd 1200 μg/m3*) ≤ 200 μg/m3 < 200 μg/m3 200 μg/m3*)
   CMR 1A & 1B – nebezpečné látky ≤ 1 μg/m3 ≤ 1 μg/m3 ≤ 1 μg/m3 (CMR regulácia) ≤ 1 μg/m3 (CMR regulácia)
   R value ≤ 1 ≤ 1 ≤ 1 ≤ 1
   TVOC w/o LCI ≤ 100 μg/m3 nedefinované nedefinované ≤ 100 μg/m3

    

  • Kompozitná podlaha, jej výhody a orientácia v aktuálnej ponuke.+

   Čo to vlastne kompozitná podlaha je a ako sa v ponuke rôznych takýchto výrobkov orientovať ?

   / článok vychádza z informácií dostupných k 9-2018 /

   Za posledných 40 rokov prichádza 3 významný medzník vo vývoji podlahových materiálov . Po zavedení laminovaného typu podlahy v 80 rokoch minulého storočia , cez vynález klikového spojenia v 90 rokoch dnes prichádzajú kompozitné dosky . Tieto dokážu v plnej miere nahradiť aktuálne používane HDF dosky vo všetkých ich vlastnostiach a navyše ponúkajú 100% vodeodolnosť a výborné tepelnovodivé vlastnosti .

   Kompozitné dosky sa vyrábajú zo zmesi rôznych prírodných materiálov v kombinácii elastomérmi , ktoré tvoria pojivo a dodávajú výrobku vodeodolnosť a primeranú elasticitu . Obrovskou výhodou pre výrobcov je možnosť priamo správnym výberom a pomerom pridávaných materiálov ovplyvňovať konkrétne vlastnosti výrobku . Napríklad pridaním zlúčením karbónu jeho stabilitu a tepelnú odolnosť .

   Práve táto variabilita dáva možnosť každému výrobcovi vytvoriť si vlastný ,, recept ,, a vďaka tomu má každý výrobok aj iné vlastnosti . Ľahko sa tak môže stať , že podlaha s kompozitnou dosku jedného výrobcu má výrazne iné vlastnosti ako kompozitná doska iného .
   Vzhľadom na nejednotnosť v označovaní si výrobcovia svoje kompozitné dosky označujú aj názvami ako SPC , WPC , RCB . RCC , ...., takže podľa takého označenie je porovnávanie dosiek vylúčené . Preto je potrebné pri porovnávaní výrobkov a ich vlastností zamerať svoju pozornosť najmä na porovnanie nasledovných parametrov :

   ➢ celková hrúbka výrobku , hrúbka nášľapnej vrstvy a hrúbka samotnejkompozitnej dosky

   ➢ koeficient tepelnej rozťažnosti a rozsah teplôt pri ktorých jegarantovaný . Ideálne je pokiaľ je tento koeficient rovnaký , alebo nižšíako 0,05% a rozsah teplôt pri ktorých je tento koeficient garantovaný -min. 15 -40°C ideálne 10-60°C

   ➢ trieda použitia - aktuálne používanie triedy pre bytové a komerčnépriestory 31 , 32 , 33 , 34 , alebo 42 , 43 pre priemyselné priestory

   ➢ certifikácia výrobku podľa emisnej triedy prchavých látok min. Aideálne A+

   ➢ koeficient tepelného odporu R= m2K/W Ten by byť menší ako 0,05 priproduktoch s integrovanou akustickou vrstvou – t,j produktov , prmontáži ktorých sa už nevyžaduje dodatočné odhlučnenie podlahyakustickou podložkou . Pri produktoch bez integrovanej akustickejpodložky by mal byť tepelný odpor nižší ako 0,035 m2K/W .

   ➢ Pozor niektorí výrobcovia uvádzajú len koeficient tepelnej vodivosti W/m.K – tento je potrebné podľa hrúbky materiálu prepočítať a tak získať hodnotu tepelného odporu .

   ➢ tvrdosť povrchu , ktorá sa meria hĺbkou vtlačenia guličky stanoveného priemeru do podlahy pod definovaným tlakom . Pretlačenie povrchu by malo byť menšie ako 0,03 mm .

   ➢ pevnosť klikového spoja v garantovanom rozsahu teplôt . Hodnota sa udáva kg a pohybuje sa od 500 kg do viac ako 1 000 kg

   Dodatočná ,, Výbava ,, , ktorá tiež ovplyvňuje úžitkové vlastnosti podlahy a tým aj jej cenu :

   ➢ typ povrchovej úpravy a jej vzhľad : natural pór , hlboká štruktúra ,autentická synchropórová štruktúra , ...

   ➢ V drážka , jej veľkosť micro , deep , L , .. / , vzhľad , farba a povrchová úprava /

   ➢ systém automatického kliku na krátkej strane pre fold down montáž : 5G , 2G , Megaloc , I4F , L2C , UNI fit , Multi fit , ....

   ➢ prítomnosť akustickej absorbčnej vrstvy , ktorá znižuje krokový a akustický hluk . Podlahy , ktoré ju už majú nepotrebujú pri pokládke už ďalšiu podložku , čo sa priaznivo premietne do celkovej ceny budúcej podlahy

   ➢ v neposlednom rade aj počet dekorov , ktoré kolekcia obsahuje a rozširuje tak výber možností pre zákazníka

    

    

  • Podmienky a montáž klikovej vinylovej podlahy PURE click+

   PUREClick
   Inštalačný manuál

   Pure Click 40 je vinylová podlaha, navrhnutá pre použitie v obytných priestoroch. Pure Click 55 je vhodná rovnako pre obytné ako aj pre komerčné priestory, ako sú obchody, hotelové izby, ... . Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčame riadiť sa nasledovným inštalačným manuálom.

   1. PRÍPRAVA

   DOPRAVA A USKLADNENIE

   Uložte privezenú podlahu opatrne na rovný podklad. Lamely nechajte uložené v nerozbalených balíkoch (maximálne 5 balíkov na sebe).
   Je dôležité, aby boli balíky skladované a klimatizované v priestore, kde sa budú ukladať min. 48 hodín pri teplote (18-25° C). Túto teplotu udržujte aj pri inštalácii a následne počas celej doby užívania podlahy.
   Skladovanie: Podlahu nikdy neskladujte v exteriéri.

    

   NÁRADIE

   Rezací nožík, ceruzka, uhoľník, meter, dilatačné kliny.

    

   PODKLAD

   Dôkladná príprava podkladu je nevyhnutná pre bezchybný výsledok. Hrboly a nerovnosti podkladu, ktoré sú väčšie ako 3mm na 1m sa môžu okopírovať do povrchu budúcej novej podlahy. Dôsledkom toho bude povrch novej podlahy nevzhľadný a môže dôjsť k rýchlemu opotrebeniu, predratiu vyvýšených častí, alebo vzniku prasklín a zvlneniu povrchu v znížených miestach.

    

    

   Odstráňte všetky zbytky omietky, farby, lepidla, oleja, mastnoty, ... podklad musí byť čistý, rovný, suchý a stabilný. Odstráňte textilné materiály ako koberce, vláknité a plstené materiály,... . Odstráňte všetky pozostatky (vrátane klincov) a povysávajte.
   Pure Click môže byť nainštalovaný na betón, dlažbu, drevo a iné tvrdé podlahové krytiny, ktoré zabezpečujú, že podklad je čistý, suchý a hladký.
   Napriek tomu, že Pure Click je odolný voči vlhkosti, podklad musí byť schopný odolať prípadnej vlhkosti. V prípade vzniku vlhkosti pred inštaláciou podlahy je dôležité podklad zaizolovať. Prípadná vlhkosť by mohla spôsobiť vznik plesní alebo húb.

    

   Ubezpečte sa, že nerovnosti nepresahujú 3mm/m alebo 2mm/20cm. V prípade takýchto nerovností musí byť podklad vyrovnaný vhodným plnivom, alebo nivelizačnou stierkou, prípadné praskliny musia byť vyplnené tmelom.
   Ak si nie ste istý, že váš podklad je vhodný, alebo kvalitný pre inštaláciu Pure Click, kontaktujte našich predajcov, radi Vám pomôžu.

    

    

   Podlahové vykurovanie
   Podlaha Pure click je vhodná pre použitie na podlahové vykurovanie za predpokladu, že kúrenie nepresiahne teplotu 27° C. Pri novo zrealizovanom podlahovom vykurovaní sa presvedčte, že bol prevedený nábeh podlahového vykurovania podľa diagramu platného pre prvé spustenie podlahového vykurovania.
   Vypnite podlahové kúrenie 24 hodín pred inštaláciou a taktiež počas inštalácie. Po 24 hodinách aklimatizácie namontovanej podlahy zvyšujte teplotu podlahového vykurovania postupne po 5°C denne až do dosiahnutia maximálnej teploty 27°C. V prípade elektrického podlahového kúrenia odporúčame nepresiahnuť hodnotu vykurovacieho výkonu 60W/m2.
   Zloženie podkladu, v ktorom sa nachádza podlahové kúrenie musí byť pevné a tvrdé.

   Príprava v prípade betónového / nivelizovaného podkladu
   Nový betón nechajte dostatočne vyschnúť. Obsah vlhkosti podkladu musí byť meraný pri vlhkosti vzduchu menšej ako 75 RH pri minimálnej teplote 20°C. V prípade anhydridu môže mať vlhkosť podkladu maximálne 0,5% a v prípade cementového podkladu maximálne 3%. Firmou realizujúcou pokladanie podlahy si nechajte vyhotoviť protokol o meraní rovinnosti, vlhkosti podkladu, vlhkosti ovzdušia v priestore a teploty. Tento protokol si starostlivo uschovajte.

    

    

   Opravy povrchu v prípade nedokonalostí prevádzajte vždy iba s adekvátnym na to určeným materiálom a presvedčte sa, či pre jeho dokonalé prilnutie bola použitá správna penetrácia. V opačnom prípade môže dôjsť k uvoľneniu nivelizovanej vrstvy podlahy a tým k znehodnoteniu podkladu pod uloženou vinylovou podlahou. Pred položením podlahy podklad dôkladne povysávajte.

    

    

   Príprava v prípade pokládky na dlažbu
   Zistite, či podklad nevykazuje problémy s vlhkosťou. Nie je nevyhnutné vyplniť špáry dlažby, pokiaľ tieto nie su širšie ako 5mm a nie sú hlbšie ako 4mm.

   Nikdy neukladaje podlahu tak, aby spoj lamiel podlahy bol v rovnakom smere ako sú špáry dlažby a zabráňte tomu, aby boli spoje lamiel podlahy v miestach priamo nad špárami pôvodnej dlažby.

    

   Príprava v prípade pokládky na drevený podklad
   Skontrolujte či podlaha nie je napadnutá hmyzom, prípadne plesňou a hubami, skontrolujte jej vlhkosť a rovinnosť. Prípadné uvolnené časti priskrutkujte alebo priklincujte o podklad.

    

    

    

   PODLOŽKY

   V prípade požiadavky a potreby na dodatočné zredukovanie krokového a akustického hluku doporučujeme pod podlahu použiť výhradne podložky Multiprotect LVT alebo DreamTec+. V priestoroch so zvýšenou vlhkosťou (kúpelňa, technická miestnosť ...), ktoré nemajú vodeodolný podklad doporučujeme pod podlahu položiť vodenepriepustnú izoláciu. 

    

    

   2. PREDPOKLÁDKOU

   Pure Click nie je vhodný pre použitie v exteriéri, soláriách, saunách a v interiérových priestoroch, v ktorých teplota klesá pod 15°C.
   Zabráňte dlhodobému pôsobeniu priameho slnečného žiarenia na podlahu (v prípade veľkých okien a presklení použite tieniaciu techniku). Extrémne pôsobenie slnečného žiarenia, prehriatie podlahy a veľké zmeny teploty môžu viesť k poškodeniu budúcej podlahy.
   Pri dostatočnom osvetlení skontrolujte všetky pokladané lamely na viditeľné vady ešte pred ich inštaláciou. Prípadné vadné kusy nesmú byť pri pokládke použité.

    

   Pri podlahe so vzhľadom dreva.
   Doporučujeme pri pokládke miešať lamely z viacerých balíkov aby sa výsledná farebná kombinácia lamiel v podlahe priblížila viac k prirodzenému vzhľadu podlahy.

   Pri podlahe so vzhľadom dlažby.
   Pre pokládku do jednej miestnosti použite lamely jednej výrobnej šarže a číslo výrobnej šarže si starostlivo uschovajte spoločne s faktúrou.

    

   3. INŠTALÁCIA

   Pri dostatočnom osvetlení skontrolujte všetky pokladané lamely na viditelné vady ešte pred ich inštaláciou .
   Podlaha Pure Click sa inštaluje plávajúcim spôsobom to znamená, že podlaha sa môže pohnúť do ktorejkoľvek strany. Po obvode celej podlahy musia byť vytvorené dostatočne široké dilatačné medzery od stien, alebo od trvalo upevnených objektov stavby a podlaha nesmie byť priskrutkovaná, alebo priklincovaná k podkladu.

   Inštalácia podlahy je posledným krokom pri f inálnom dokončovaní miestnosti pred montážou zárubní. Kuchynské linky, vykurovacie telesá a telesá s prípadným otvoreným ohňom (ako krby, pece ... atď.) nesmú byť nainštalované na budúcej podlahe, ale do podlahy musia byť vykrúžené otvory s priemerom o min. 16mm väčším ako je priemer nožičiek. Nožičky kuchynskej linky tak nebudú stáť na novej plávajúcej podlahe, ale na pôvodnom pevnom podklade a nebudú brániť dilatácií a pohybu novej podlahy.

   Vymerajte miestnosť tak, aby boli lamely podlahy rovnomerne rozložené. Po zameraní bude možné určiť, či je potrebné zúžiť už prvú radu tak, aby po položení poslednej rady nebola prvá a ani posledná rada užšia ako 5 cm.
   Ak prvá rada nemusí byť zúžená, odstráňte klikový spoj lamiel pri stenách. Je veľmi dôležité spraviť dilatačné medzery o veľkosti 8mm po celom obvode miestnosti a okolo potrubia, prahov a všetkých pevných častí stavby. Najväčšia plocha jednej miestnosti, v ktorej môže byť podlaha uložená bez dilatácie plochy, nesmie presahovať 20 x 20 m. V prípade , že plocha je väčšia ako 20 x 20 m musí byť použitá dilatačná medzera prekrytá prechodovou lištou. Dilatačná medzera a prechodová lišta musia byť použité aj v miestach, v ktorých sa spájajú miestnosti (väčšinou miesta, kde sa nachádzajú dvere).
   Doporučujeme pri pokládke miešať lamely z viacerých balíkov, aby sa výsledná farebná kombinácia lamiel v podlahe priblížila viac k prirodzenému vzhľadu podlahy.

   K spojeniu lamiel nepoužívajte kladivo. Lamely skracujte rezacím nožíkom, režte na strane dekoru.

    

   LAMELY

   Vždy keď začínate nový rad uistite sa, že priečne spoje dvoch susediacich radov sú od seba vzdialené viac ako 30 cm (= 3 klikové spoje). Pomocou zvyšného kusu z predchádzajúceho radu môžete začať nový rad, ten ale musí byť dlhší ako 30 cm. V prípade, že sa spoje po použití zvyšného kusu z predchádzajúceho radu prekrývajú je nutné tento kus skrátiť tak, aby po odrezaní nebol kratší ako 30 cm, alebo použiť novú lamelu potrebnej dĺžky.

   Uloženie lamiel Pure Click môže vytvárať rôzne vzory.

    

    

   DLAŽOBNÉ LAMELY

   Vždy keď začínaťe nový rad sa uistite, že priečne spoje dvoch susediacich radov su od seba vzdialené viac ako 20 cm (= 2 klikové spoje). Pomocou zvyšného kusu z predchádzajúceho radu môžete začať nový rad, ten ale musí byť dlhší ako 20 cm . V prípade, že sa spoje po použití zvyšného kusu z predchádzajúceho radu prekrývajú je nutné tento kus skrátiť tak, aby po odrezaní nebol kratší ako 20 cm.

    

   Klikový spoj nového radu musí byť umiestnený presne uprostred 2 Klikových spojov predchádzajúceho radu.
   Počnúc druhým radom, vždy spojte najskôr kratšiu časť/ priečny spoj a následne dlhšiu časť.

   Pre inštaláciu posledného radu uložte posledný rad presne na posledný uložený rad. Uložte daľšiu lamelu k stene, dekorom k zemy a naznačte si jej veľkosť, aby vám sedel spoj s posledným uloženým radom. Narežte označenú lamelu a vložte na miesto.
   Táto metóda by mala byť opakovaná pre každú lamelu až pokým bude posledný rad hotový. V prípade prahov, uložte lamelu k prahu , dekorom k zemy. Narežte lamelu a následne ju vložte pod prah.

    

   4. FINALIZÁCIA

   Použite doplnky Pure Click pre dokonalý výsledok.
   Nikdy nepripevnujte soklové lišty k podlahe ani lepidlom ani silikónom.

   5. ÚDRŽBA

   Zvážte si ponechanie pár kusov lamiel v prípade potrebných budúcich opráv.

   ČISTIACE ROHOŽE

   Aby ste udržali svoju podlahu v dobrom stave je dôležité umiestniť negumové rohože ku všetkým vstupom. Tak sa predíde prineseniu nečistôt, alebo kamienkov na Vašu podlahu. Umiestnenie čistiacich zón a rohoží je dôležité pre zachytávanie drsných častíc prinesených na obuvi, ktoré by mohli podlahu poškodiť. Nepoužívajte materiály, ktoré sú zo spodnej strany gumenné mohlo by to spôsobiť trvalé čiary na podlahe. Kancelárske stoličky s kolieskami, nohy nábytku, posilňovacie náradie, ... by mali byť vybavené mäkkými kolieskami, aby sa predišlo odieraniu a trvalému poškodeniu podlahy. Použite jemné, negumové filcové podložky pod nohy nábytku a nohy stoličiek.

   ČISTENIE

   Počiatočné čistenie
   Najskôr povysávajte, aby ste odstránili všetok prach a nečistoty z podlahy. Potom podlahu pozmývajte vodou a neutrálnym čistiacim prostriedkom aspoň 2-krát, pokým voda nezostane čistá. Odporúčame použiť BERRYALLOC Vinyl Planks cleaning agent. Ostatné čistiace prostriedky môžu obsahovať zložky, ktoré by podlahu mohli poškodiť. Povrch podlahy potrebuje špecifické ošetrovanie po inštalácii.

   Bežné čistiace inštrukcie
   Povysávanie, alebo zmývanie vykonávajte podľa potreby. Zmývajte čistou vodou, alebo jemným čistiacim prostriedkom. Odporúčame použiť produkty BERRYALLOC Vinyl Planks Cleaning, nakoľko iné prostriedky môžu poškodiť povrch podlahy. Na podlahu nevylievajte vodu a dbajte na to aby prizmývaní nevznikali kaluže vody. Snažte sa podlahu poutierať do sucha. Pri namočení sa podlaha môže stať veľmi klzkou. Škvrny, rozliata tekutina a iné znečistenia by mali byť odstránené najskôr ako je t o možné.
   Nepoužívajte prostriedky na báze chlóru, Nikdy povrch nevoskujte a ani nelakujte. Nikdy na údržbu nepoužívajte prostriedky obsahujúce vosk alebo olej.

   6. GARANČNÉ PODMIENKY

   Garancia pre prvého užívateľa:
   Výrobca garantuje vlastnosti produktu bez výrobných vád. Garancia začína plynúť dňom predaja a inštalácie výrobku prvému majiteľovi Táto garancia vlastností výrobku platí v prípade, že výrobok bol nainštalovaný, používaný a ošetrovaný v súlade s týmto inštalačným manuálom a podmienkami v ňom uvedenými. Garancia je poskytovaná formou výmeny lamiel, pri ktorých bola preukázaná prítomnosť výrobnej vady, za lamely bez vád v ekvivaletnej triede použitia výberom z kolekcie PURE Click vyrábanej v čase uznanej reklamácie. Táto garancia nezahŕňa finančné odškodnenie a ani náhradu nákladov nademontáža montáž novej podlahy.

   Garancia sa nevzťahuje na:

   • Bežné opotrebovanie podlahy
   • Mechanické poškodenie alebo iné poškodenia, ktoré sú rozpore s inštalačným manuálom BERRYALLOC.
   • Používanie v rozpore s týmto manuálom a v rozpore s triedou použitia výrobku.
   • Poškodenia zapríčinené používaním nevhodných čistiacich metód alebo čistiacich prostriedkov.
   • Poškodenia ťažkým nábytkom a stoličkami. Doporučuje sa použitie filcových podložiek pod všetky nohy stoličiek a nábytku, čím sa redukuje možnosť vzniku škrabancov a šmúh.
   • Poškodenia spôsobené pieskom a kamienkami. Doporučuje sa použitie čistiacich zón a rohoží pri vstupe z exteriéru.
   • Poškodenie škrabancami.
   • Montáž prevedenú ináč ako je uvedené v tomto inštalačnom manuále.

    

   V prípade viditeľ ných vád kontaktujte predajcu najneskôr do 2 týždňov od dňa, kedy boli tieto vady zistené. K reklamácii je nevyhnutné priložiť originálny doklad preukazujúci dátum nadobudnutia tovaru a rovnako protokol o zameraní podmienok priestoru pred inštaláciou s dátumom inštalácie výrobku. Pre viac informácii navštívte: www.berryalloc.com

   7. ZÁVEREČNÉ USTANOVENIE

   Tento dokument v sebe zahŕňa všetky hlavné pokyny pre inštaláciu, vyplývajúce z posledných dostupných informácií. Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku a garancie výrobcu dodržujte podmienky uvedené v tomto manuále.

 • Potery pod podlahy - mýty a fakty

  • Cementový verzus anhydritový poter - ako sa správne rozhodnúť+

   Aký poter dať pod podlahu? Týchto 7 dôvodov uľahčí vaše rozhodnutie

   Na realizáciu poteru pod  podlahu používame najčastejšie cementovú alebo anhydritovú zmes. Oba druhy majú svoje výhody aj nevýhody. Pri cemente sú vstupné náklady na prvý pohľad nižšie, anhydrit si vyžaduje relatívne vyššiu investíciu. V nasledujúcom texte si vysvetlíme, kedy sa nám oplatí zvoliť cement a kedy anhydrit. 

   Anhydritový poter :

    

   Cementový poter :

    

   Anhydrit je v súčasnosti veľmi často používanou zmesou pri realizácii liatych poterov . Vďaka svojmu zloženiu sú mechanické a pevnostné vlastnosti anhydritu o hrúbke 5 cm rovnaké ako cementového poteru o hrúbke 7 cm . Aj z tohto dôvodu je pri porovnávaní cien potrebné porovnávať cenu m2 realizovaného liateho poteru a nie cenu za m3 . Asi najväčšou výhodou anhydritu okrem výrazne lepších tepelne vodivých vlastností je možnosť vytvoriť jednotnú plochu až do 500m2 bez dilatácií . Toto určite ocenia všetci tí , ktorí chcú na poter následne lepiť podlahu a vyhnúť sa nutnosti rozdeliť ju  v miestach už existujúcich dilatácií .   

   Vlhké prostredie: Kedy môžem použiť anhydrit a kedy cement?

   Kým začnete riešiť, akú liatu podlahu dáte do miestnosti, preverte, či je miestnosť suchá alebo trvalo zaťažovaná vlhkosťou . Do miestností, kde je možnosť , že  vlhkosť z priestoru prenikne  až do poteru, použite cementový poter . Sú to napríklad práčovne, garáže, pivnice či okolie bazéna.

   Anhydrit je do vlhkého prostredia nevhodný. Akonáhle by naň pôsobila vlhkosť, začal by sa vydúvať. Prišli by ste tak napríklad o dlažbu, ktorá by sa vylomila alebo by sa vám vyduli parkety.

   Príprava: Ako mám pripraviť podklad v miestnosti pre cement alebo anhydrit?

   Pri oboch zmesiach sa snažte miestnosť izolovať od vody. Použite nepriepustnú fóliu a po obvode stien nalepte dilatačné pásky. Pri cementovom potere nezabúdajte oddeliť dilatačné celky – dilatačná škára sa musí vyrezať vo vzdialenosti každých 6 m a v každom dvernom otvore . Anhydritová zmes sa nezmršťuje tak výrazne , preto si dilatačné celky nevyžadujú až toľko pozornosti ako pri použití cementového poteru. Ak sa rozhodnete pre cement, použite do poteru aj výstuž – kari rohož  .

    

   Nosnosť: Vydrží vyššiu záťaž anhydrit alebo cement?

   Podlaha pre bežnú domácnosť si vystačí s pevnosťou v tlaku 20 MPa. To znamená úplne bežnú prevádzku. Ak predpokladáte, že na podlahy bude vyvíjaná vyššia záťaž, dajte do miestnosti poter s pevnosťou v tlaku 30 MPa. Takúto záťaž zvládnu obe zmesi.

   Zmršťovanie: Cement je na tom horšie, ale niekedy vám nič iné neostáva

   Anhydrit podlieha po vyschnutí minimálnym objemovým zmenám. Na jeden meter sa zmrští – zmenší   iba o 0,1 milimetra. Ak naň položíte napríklad dlaždice, v rohoch sa nezdvihnú, čo pri cemente vylúčiť neviete. Preto anhydrit odporúčame použiť pri dlažbe a rovnako aj pri podlahovom kúrení. Určite oceníte aj ďalšiu výhodu – správne urobený anhydritový poter  nepraská.

   Ak máme vlhkú miestnosť, použite cementový poter . Do zmesi pridajte  protizmršťovací prípravok, ktorý do istej miery obmedzí praskanie, alebo celú podlahu zabezpečte použitím kari rohoží . Toto riešenie je náročnejšie na prípravu, pretože je nevyhnutné zabezpečiť menšie dilatačné celky a vyrezať dilatačné škáry . Pokiaľ chcete budúcu podlahu lepiť o podklad a miestnosti majú rozmer väčší ako 6x6 m použite radšej anhydrit a vyhnete sa tak neestetickému rozdeleniu vrchnej podlahy , ktorá sa následne musí prekryť dilatačnou lištou . .

   Podlahové vykurovanie:Ako dostať teplo z vykurovania čo najskôr do miestnosti ?

   Vyššia investícia do anhydritovej podlahy sa vám vráti v priebehu niekoľkých rokov. Znížia sa vám totiž náklady na vykurovanie. Vlastnosti anhydritu spôsobujú kratšiu regulačnú odozvu a výbornú tepelnú vodivosť. Samotný poter obsahuje minimálny objem vzduchových medzier / bubliniek / , ktoré pôsobia ako tepelný izolant . Ak teda zapnete podlahové kúrenie, miestnosť bude veľmi rýchlo zohriata. Anhydritový poter  totiž po vytvrdnutí  k vykurovacím trubkám priľne a vďaka tomu výborne a rýchlo vedie teplo od trubiek k podlahe .

   Na rozdiel od cementovej podlahy, kde sa poter  postupne od trubiek oddeľuje, vytvárajú sa vzduchové medzery , čo spôsobuje tepelné straty. Cement má vyššiu tepelnú rozťažnosť, preto aj náklady na vykurovanie postupne narastú. Čas medzi zohriatím podlahy a vzduchu v miestnosti sa môže v niektorých prípadoch vyšplhať na dve až tri hodiny.

   Akú hrubú vrstvu zmesi musím použiť?

   Ak sa rozhodnete pre anhydritovú zmes a chcete podlahové kúrenie, ideálna hrúbka vrstvy je 6 centimetrov. Inak si bežne vystačíte so 4 až 5 centimetrami.

   Pri použití cementu pod podlahové kúrenie rátajte s 8 centimetrovou hrúbkou vrstvy. Bežne odporúčame hrúbku vrstvy 6 centimetrov. Ak by vrstva bola slabšia, nedosiahnete rovný ani hladký povrch.

   Koľko ma to bude stáť?

   Cena za cementový poter je na prvý pohľad nižšia. Ak si však opäť prejdete vyššie uvedené výhody a nevýhody jednotlivých zmesí, zistíte, že z dlhodobého hľadiska vám financie ušetrí anhydrit. Samozrejme, pokiaľ máte mokré a vlhké miestnosti, siahnite po cemente a doplňte ho o prípravky, ktoré odporúčame vyššie. Cenovo sa však takto upravený cement priblíži anhydritovej zmesi.

   Pri použití cementového alebo anhydritového poteru sa vždy obráťte na odborníkov. Pri nesprávnom položení cementovej vrstvy bez kari rohoží  hrozia z dlhodobého hľadiska škody na podlahovom kúrení či podlahe. Pri anhydritovej zmesi pamätajte na to, že nesmie byť použitá v miestnostiach, kde je trvalá vlhkosť.

   Dobrá rada na záver ?

   Po vyliatí cementového , alebo anhydritového poteru zabráňte ich rýchlemu vysúšaniu . Priame slnečné svetlo , nadmerné prehriate poteru a prievan totiž môžu spôsobiť najmä v prvých 2-3 dňoch poškodenia povrchu a trhliny v potery . Cementový poter  je potrebné v prvých dňoch schnutia dodatočne zavlhčovať , aby celý proces chemickej reakcie potrebnej k vytvrdnutiu prebehol bez problémov.