Ponuka podláh je v súčasnosti veľmi bohatá. Okrem tradičných drevených parkiet – vlysov, je dnes možné vyberať medzi veľkoplošnými drevenými parketami s rôznymi povrchovými úpravami, laminátovými parketami rôznych rozmerov, farieb a povrchových štruktúr až po najnovšie minerálne kompozitné podlahy.
Každý priestor v interiéri je charakteristický účelom využívania, na ktorý bol navrhnutý. Z hľadiska jeho používania je možné každý priestor v interiéri zadeliť do jednej z troch základných skupín a to priestory bytové, priestory nebytové a priemyselné. Každý z týchto priestorov sa ešte delí na 3 základné skupiny z pohľadu namáhania na oder. Sú to priestory so stredným, vyšším a intenzívnym namáhaním. Výrobcovia zjednodušili orientáciu v tejto problematike pre zákazníkov zavedením piktogramov, ktoré charakterizujú práve tieto parametre parkiet. Preto môžeme na každom balíku nájsť piktogram (obrázok) s malým domčekom, s veľkým domom a u špeciálnych typov aj s továrňou. Pri každom z nich sú zobrazené 1 až 3 postavičky. Kombinácia týchto obrázkov na obale parkiet potom určuje ich odderuvzdornosť a triedu použitia. Pre väčšinu zákazníkov, ktorí si kupujú parkety do svojich bytov postačuje označenie s malým domčekom a tromi postavičkami, alebo označením AC3/31 čo zjednodušene povedané predstavuje parkety do bytových priestorov s intenzívnym využívaním. Samozrejme výber parkiet s vyššou odderuvzdornosť je nespornou výhodou. Určite je potrebné s takýmito parketami počítať do vstupných bytových priestorov, prípadne do priestorov kde sa pohybujeme v topánkach.
Obidva druhy podláh sú vyrobené z dreva. Rozdiel je iba v pomere dreva a ostatných použitých materiálov a samozrejme v štruktúre použitého dreva. Kým pri drevených je to v niektorých prípadoch podláh až 100% drevnej hmoty, pri laminátových podlahách je pomer dreva cca 94 %. Najväčší rozdiel je určite vo vzhľade a úžitkových vlastnostiach. Kým pri drevených parketách využívame výhody jedinečnosti, nezameniteľnosti a atraktívnosti vzhľadu a zároveň musíme akceptovať farebnú rôznorodosť, farebnú nestálosť a oproti laminátovým podlahám aj nízku tvrdosť, pri laminátových parketách je možné vyberať z dekórov, ktoré viac ako príroda vytvorila ruka človeka – grafika, alebo dizajnéra. Preto je pri laminátových parketách výber dekórov a rôznych typov povrchov mnohonásobne väčší ako je tomu pri drevených parketách. Kto hľadá niečo jedinečné, neopakovateľné a individuálne, mal by pri hľadaní parketovej podlahy venovať pozornosť aj dreveným parketám.
Vysoká tvrdosť, oderuvzdornosť, tvarová stálosť, v niektorých prípadoch vodovzdornosť, jednoduchá montáž, prípadne demontáž, široká ponuka dekórov v rôznych odtieňoch, nízky tepelný odpor, antistatické vlastnosti povrchu, antibakteriálne úpravy, to je len niekoľko skutočných výhod, ktoré si zákazník pri kúpe takejto podlahy odnesie domov.
Naša ponuka obsahuje laminátové podlahy v hrúbke 7 mm, 8 mm a 10 mm. Menšie hrúbky sú síce cenovo atraktívnejšie, ale úspora ceny nedokáže pokryť stratu úžitkových vlastností, ktoré tenšie parkety jednoducho nedokážu ponúknuť. Veď dávno platí stará pravda "Nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci.". My odporúčame zákazníkom parkety minimálnej hrúbky 8 mm ideálne 10 mm.
Pokiaľ hovoríme v rámci prevedenia o povrchoch, tak pri drevených parketách sú to tradičné lakované, alebo nové olejované povrchy. Pri laminátových parketách je výber podstatne širší. Tu je možné vyberať parkety s matným povrchom, lesklým povrchom, vysokým leskom a rôzne kombinácie povrchov hladkých, so štruktúrou, s 3D synchropórovou štruktúrou dreva, kameňa a dlažieb. Čo sa týka prevedení dekórov, tak v ponuke nájde zákazník rôzne dekóry drevín, nielen európskych, ale aj exotických, parkety so vzhľadom kameňa, dlažby a rovnako rôzne dekóry vytvorené fantáziou dizajnérov. Výber je skutočne veľmi široký, veď len na našej predajni ponúkame viac ako 300 rôznych odtieňov a prevedení a skoro všetky s možnosťou okamžitého odberu.
Tá otázka je veľmi častá, ale odpovedať na ňu je dosť zložité. Je to asi tak ako keby ste sa opýtali "Koľko mi vydrží auto". Predajca by asi odpovedal "Záleží na tom ako veľa budete jazdiť a ako sa oň budete starať". Ja by som ešte dodal jedno jednoduché prirovnanie. Pokiaľ chcem s autom jazdiť po teréne musím si kúpiť auto na to vhodné, v opačnom prípade mi to nevhodne vybraté nevydrží ani časť z toho, čo som očakával. Rovnako je to aj s parketami. Nám stačí, keď nám poviete čo od parkiet očakávate, kam ich chcete namontovať a ako budú zaťažované. Správny druh a aj viacero alternatív vám určite ponúkneme na výber. Určite ale platí, že pokiaľ chcete, aby vám podlaha slúžila čo najdlhšie poraďte sa s odborníkom (je to vlastne dobrá rada zdarma), nepodceňujte hrúbku parkiet, referencie predajcu a ideálne nechajte si ju namontovať firme, ktorá nielen tvrdí, že vie ale aj má skúsenosti s pokládkou parkiet. Teoreticky, ale výrobcovia počítajú s tým, že podlaha by v bytových priestoroch mala vydržať minimálne 25 rokov a 10 rokov v komerčných priestoroch, tomu prispôsobujú pri výrobe výber materiálov a skladbu podlahy.
Pokiaľ nakupujete u firmy, ktorá vám chce nielen predať tovar, ale aj vám s výberom správnej podlahy odborne poradí, stačí keď budete rozhodovať o tom, či sa vám parketa páči, alebo nie. Všetko ostatné vám na základe položených otázok poradí predajca. Veď aj pri nákupe šperku, dovolenky, auta a ďalších vecí, na ktorých vám záleží, si nechávate poradiť a až následne si vyberiete to čo vám najviac vyhovuje. Prečo teda takto nepostupovať aj pri kúpe - investícii do novej podlahy?
Pre použitie do vlhkých priestorov sú špecialne určené materiály, ktoré sú buď úplne vodoodolné (neprijímajú vodu do svojej vnútornej štruktúry), alebo materiály, ktoré vďaka špeciálnym úpravám povrchu a montážou túto vlastnosť získajú. Je teda si možné vybrať špecialne drevené parkety, ktoré sa celoplošne nalepia a povrchovo upravia tak, aby im zvýšená vlhkosť neublížila. Tu si je potrebné uvedomiť, že túto ochranu je potrebné časom znovu obnoviť, aby nedošlo k poškodeniu podlahy. Druhá možnosť je vybrať si priamo parkety vhodné do vlhkých priestorov. Dnes sú veľmi populárne laminátové podlahy so špeciálnou úpravou proti vlhkosti, ďalšou alternatívou sú vinylové parketové podlahy, alebo minerálne kompozitné podlahy, ktoré po pokládke a utesnení dilatačných špár (iba 3 mm) neprepustia cez svoj povrch vodu a ani voda, ktorá sa dostane na ich povrch ich neznehodnotí. Výhodou je aj to, že takéto parkety sú na dotyk teplejšie ako dlažby, vďaka povrchovej úprave sú menej klzké a vhodné aj na montáž na podlahu s podlahovým vykurovaním.
Keďže sú parkety vyrobené z dreva (rovnako aj laminátové), tak prípadná vysoká vlhkosť môže spôsobiť ich trvalé znehodnotenie. Parozábranná fólia chráni parkety proti vlhkosti, ktorá sa do parkiet môže dostať z podkladu, stavebných konštrukcií, podlahových rozvodov vody, alebo kúrenia a zo stien. Je to akási poistka proti tomu, že pokiaľ by sa niečo pod podlahou stalo, čo by malo za následok zvýšenie vlhkosti, tak sa táto vlhkosť nedostane do parkiet. Vďaka tomu, že dnešné parkety sú vďaka dômyselným systémom clickových spojov jednoducho nielen montovateľné ale rovnako aj demontovateľné. Môžete pri takejto havárii parkety jednoducho zdemontovať a po odstránení závady opäť namontovať. Špecifickou situáciou je použitie parozábrannej vrstvy aj pod 100%-ne vodeodolnými podlahami, treba si uvedomiť, že uvoľňovanie vlhkosti z podkladu je spojené s vytváraním tlakovej sily, ktorá sa pod namontovanou podlahou kumuluje a snaží sa cez parkety uniknúť do priestoru nad podlahou. To môže mať za následok deformáciu - prehýbanie jednotlivých lamiel smerom od spoja do stredu parketového dielca - zvlnenie podlahy, ktoré môže byť o to intenzívnejšie, pokiaľ sa vplyvu vlhkosti pridá neprimerane vysoká teplota z podlahového vykurovania, alebo teplota, ktorú na povrchu podlahy môže vytvoriť priame dopadajúce slnečné žiarenie. Väčšina dnes vyrábaných podložiek má parozábrannú vrstvu integrovanú vo svojom zložení, o tom sa presvedčíte, keď skontrolujete koeficient SD v technických údajoch podložky, ktorý by mal mať vyššiu hodnotu ako 75.
Základný účelom použitia podložky je zníženie akustického a kročajového hluku. Podložky sa používajú pod každú podlahu, ktorá sa montuje plávajúcim spôsobom (bez prilepenia o podklad). Poznáme rôzne typy podložiek. Základné a cenovo aj najlacnejšie majú iba základnú funkciu a tou je čiastočné utlmenie hluku, ktorý vzniká pri chodení po plávajúcich podlahách. Kvalitnejšie okrem podstatne vyššej schopnosti tlmiť kročajový hluk dokážu aj tepelne izolovať, prípadne vyrovnávať lokálne nerovnosti podlahy – nivelizovať podlahu. Existujú aj špeciálne podložky pod parkety na podlahy s podlahovým vykurovaním, ktoré majú nízky tepelný odpor a dokážu zabezpečiť všetky už pomenované výhody.
Keďže parkety sú vyrobené z materiálov, ktoré reagujú na zmeny vlhkosti (všetky drevené) a aj na zmenu teploty (vynilové a kompozitné) tak, že menia svoje rozmery, musí sa zabezpečiť, aby bolo umožnené parketám takto "pracovať". Preto je potrebné každú parketovú podlahu oddeliť od všetkých zvislých konštrukcií v interiéri dilatačnou škárou. Jej veľkosť je individuálna, od niekoľkých mm pri vinylových a kompozitných podlahách po niekoľko mm pri drevených podlahách. Každý výrobca uvádza v svojich návodoch na pokládku aj presné rozmery dilatačnej medzery a maximálne rozmery plochy, na ktoré môže byť položená parketa bez dilatácie. Tieto informácie nájdete v príbalovom letáku v každom balíku parkiet. Dilatačné medzery je následne možné prekryť soklovými lištami, prechodovými a ukončovacími profilmi alebo inými stavebnými úpravami.
Existujú viaceré typy líšt, ktoré sú priamo uspôsobené na vedenie káblov. V žiadnom prípade nedoporučujeme viesť lišty v dilatačných špárach medzi parketovými dielcami alebo medzi parketami a stenou.
Zmena farebnosti drevených parkiet je úplne prirodzená vlastnosť dreva. Svetlé väčšinou mierne stmavnú a tmavé zasa zblednú. Tento proces trvá cca 6 – 12 mesiacov. Pri intenzívnom osvetlení parkiet môže tento proces trvať aj dlhšie. Doporučujeme preto, aby sme sa vyhli vzniku farebných škvŕn na podlahe, počas tohto obdobia cca každé 2 mesiace presúvať nábytok, prípadne koberce tak, aby proces osvetlenia parkety prebiehal na celej ploche parketovej podlahy rovnomerne. Rovnako ako víno dozrieva a získava na chuti aj parkety pri kontakte s UV žiarením menia svoju farbu, takže aj oni "dozrievajú" a tým sa stávajú jedinečné a nezameniteľné.
Mokrý proces vyrovnávania podlahy pomocou samonivelačných stierok je určite tá najsprávnejšia metóda. Nie vždy je ju však možné urobiť. Buď je to z nedostatku času, alebo z dôvodu finančnej náročnosti takejto úpravy. Existujú špeciálne podložky, ktoré majú schopnosť čiastočne vyrovnať nerovnosť podlahy (do max. výšky nerovností cca 4 mm). Pokiaľ je nerovnosť väčšia určite sa nevyhnete nivelizovaniu podlahy, alebo zbrúseniu týchto nerovností. Nedoporučujeme podkladať parkety v miestach nerovností iba lokálne a určite nie materiálmi, ktoré na to nie sú priamo určené, podložky sa nesmú vrstviť. Podlahy položené na nerovný podklad sa časom znehodnotia. Môže dôjsť k zlomeniu spoja parketových dielcov, vzniku medzier, výškových rozdielov na podlahe, vŕzganiu podlahy... Tak vzniknú škody, ktoré sú nevratné a finančne určite väčšie ako sú náklady na nivelizovanie podlahy, alebo vyrovnanie podlahy špeciálnymi na to určenými podložkami. Nerovnosť podlahy je v súčasnosti najčastejšie sa vyskytujúcou príčinou vzniku problémov s parketovou podlahou. Preto nepodceňujte tento fakt a chráňte tak svoju investíciu aj keď je na začiatku na prvý pohľad vyššia.
Odpovedať na túto otázku je dosť zložité nakoľko si zákazníci osvojili a používajú obe slovné spojenia bez toho, aby medzi nimi nachádzali rozdiel. V jednoduchosti by sa rozdiel medzi týmito dvomi slovnými spojeniami dal popísať nasledovne: Laminátová parketa je to čo si zákazník kupuje v obchode zabalené v balíkoch, alebo mu to privezie parketár. Laminátová podlaha je to čo po zložení parketových dielcov vznikne na podlahe. Nie je možné zaručiť, že z kvalitnej laminátovej parkety vznikne kvalitná podlaha, najmä vtedy keď k jej inštalácii nemá zákazník dostatočné vedomosti, zručnosti, skúsenosti a technické vybavenie. Určite ale platí, že z nekvalitnej parkety nikdy nevznikne kvalitná podlaha.
Pokiaľ predajca predáva značkový tovar /t. j. tovar, kde je jednoznačne označený výrobca a technické parametre/ má k predávanému tovaru potrebné certifikáty preukazujúce jeho vlastnosti je vysoký predpoklad, že kúpite kvalitný tovar. Pokiaľ je už na obale tovaru jasné a zrejmé logo výrobcu a ďalšie jednoznačné identifikačné znaky poukazujúce na pôvod tovaru a jeho vlastnosti je zrejmé, že sa jedná o tovar, za ktorý sa samotný výrobca nemusí ,,hanbiť,, a rád ho teda prezentuje pod svojim menom. Čím menej sa o výrobcovi dozviete priamo z obalu výrobku, tým je vyšší predpoklad, že predávaný produkt je hodnotovo nižší, čo musí byť premietnuté aj do jeho ceny. Pokiaľ narazíte na výrobok, kde tieto údaje chýbajú, alebo sú prakticky prehliadnuteľné, prípadne výrobok je označený ako vyrobený v EU, alebo vyrobený pre EU, dôkladne sa informujte o skutočných vlastnostiach produktu a najmä na garancie a záruky. Pokiaľ ich od predajcu nedostanete, je to viac ako podozrivé a nákup takéhoto tovaru zvážte. Dôležitým parametrom je aj váha tovaru, ktorá priamo reprezentuje hustotu drevnej hmoty použitej pri výrobe. Takže pokiaľ niekde uvidíte ako krehká dáma sama nakladá balíky parkiet je asi niečo v neporiadku /tým nemyslím, že vyhynuli gentlemani, ale to, že v balíku je asi niečo čo sa iba nazýva parkety/.
Pokiaľ vám samotný predajca nedal presný návod na inštaláciu pod drevené, laminátové alebo komopzitné plávajúce podlahy s presne popísaným zložením jednotlivých vrstiev podlahy a požiadavkou na ich tepelný odpor, predal vám výrobok nekompletný, alebo nevhodný na takéto použitie. Použitím a zabudovaním takéhoto výrobku pod podlahu môže dôjsť k tepelnej deštrukcii parketovej podlahy, prípadne k nedostatočnému vykurovaniu priestoru. Každý z výrobcov parkiet odporúča, obmedzuje, alebo zakazuje použitie niektorých druhov elektrických odporových vykurovacích systémov. Údaje sú v každom príbalovom letáku parkiet a určite vás o nich komplexne poinformuje aj predajca parkiet. Viac informácií nájdete aj v sekcii Rady tipy.
Neexistuje priama úmera medzi narastajúcou hrúbkou parkety, jej vlastnosťami a životnosťou. Faktom ale je, že s klesajúcou hrúbkou klesá veľkosť a pevnosť klikového spoja, čo nepriaznivo vplýva na životnosť parkety, najmä pokiaľ je pokladaná na podklad, ktorý nie je ideálne rovný. Skôr ako hrúbka parkety je dôležitá jej hmotnosť - tá priamo korešponduje s hustotou drevnej hmoty použitej na lisovanie dosky a samozrejme hrúbka a kvalita dekoračných laminovaných vrstiev, ktoré priamo ovplyvňujú oderuvzdorné vlastnosti podlahy. Z toho vyplýva, že aj 8mm parketa vyrobená z vysokozhustenej drevnej hmoty môže mať z hľadiska úžitkových vlastností lepšie vlastnosti ako ,,riedka,, 10 mm podlaha. Rozdiel u niektorých tovarov je skutočne markantný a stačí iba uchopiť balíky jednotlivých hrúbok parkiet a porovnať. Žiaľ výrobcovia hodnoty hustoty a hmotnosti samotnej parkety zatiaľ na tovaroch neuvádzajú. Nezostáva teda iné len sa detailne informovať o produkte u predajcu, prehliadnuť si prípadné vzorky, porovnať ich so značkovým tovarom rovnakej hrúbky a urobiť si vlastný záver. Určite doporučujeme uprednostniť výber parkiet s tzv. V drážkou. Na jej kvalitnú výrobu je totiž nevyhnutné použiť dosku s vyšším obsahom drevnej hmoty.
Výroba takýchto parkiet je zložitejšia a na výrobu musia byť použité kvalitnejšie materiály. Náročná je aj dodatočná povrchová úprava takejto drážky pre farebné zladenie s dekorom parkety a ochranou pred vplyvom vlhkosti. Jej čoraz častejšie používanie je ovplyvnené aj požiadavkou zákazníkov na realistické, hlboké štruktúry povrchov parkiet. Takže dnes sa prakticky všetky nové dekory ponúkajú aj v takomto prevedení. O estetickej pridanej hodnote je asi zbytočné hovoriť a preto spomeniem pár dôležitých vlastností, ktoré majú parkety s V drážkou oproti parketám bez nej:
- V drážkou sú prakticky eliminované výškové rozdiely vznikajúce pri spojení parketových dielcov
- V drážka jednoduchšie opticky ,,neutralizuje,, vznik škár, ktorým sa pri parketovej podlahe dá z dôvodu zmeny teplôt a najmä vlhkosti len ťažko vyhnúť
- Zjednodušuje proces pokladania parkety
- Zabraňujú vzniku tzv. strieškovému efektu vznikajúcemu na spoji parkiet /vyzdvihnutie hrán dvoch zložených parketových dielcov/
- Ochrana hrany pred odlúpnutím dekoračných a laminovaných vrstiev
Všetky dvere sa v súčasnej dobe vyrábajú podľa platných rozmerových noriem. Predpokladáme, že zárubňa, do ktorej chcete vložiť nové dvere je vyrobená podľa inej ako aktuálne platnej normy (EN-STN). Pokiaľ už dvere nemôžete vymeniť za dvere vyrobené podľa normy zhodujúcej sa s vašou zárubňou, je potrebné zárubňu vymeniť za zárubňu vyrobenú podľa aktuálne platnej rozmerovej špecifikácie. Pokiaľ chcete pri ďalších dverách predísť takémuto problému, alebo vás táto problematika viac zaujíma prečítajte si obsiahlejšie informácie o tejto problematike v časti Rady a tipy.
Continuous Pressure Laminate – je špeciálne vyrábaný dekoračný materiál zložený z dekoračnej a krycích vrstiev napustených melamínovými živicami a zlisovanými pod vysokým tlakom a teplotou. Vďaka tejto technológii a použitým materiálom vzniká vysokoodolný, tvrdý, svetlostály, nenasiakavý a bežným teplotám odolný materiál, ktorý sa používa na povrchovú úpravu nábytku, dvier a ďalších interiérových prvkov. Vďaka hrúbke 0,4mm je pri výrobe možné do jeho povrchu vtláčať rôzne reliéfy povrchov a tým dokonale imitovať rôzne prírodné materiály, ako je aj drevo. Momentálne je to asi najhodnotnejší systém povrchovej úpravy, čo sa týka pomeru svojich vlastností k cene. Z hľadiska odolnosti a trvácnosti ďaleko predstihuje fóliované, alebo striekané-lakované varianty povrchovej úpravy dvier a zárubní. Jeho aplikácia je ale podstatne zložitejšia a preto si vyžaduje nové moderné technologické zariadenia, výrobnú precíznosť a použitie kvalitných komponentov na jeho aplikáciu. Výrobky s touto povrchovou úpravou sú samozrejme o niečo drahšie ako fóliované, alebo lakované varianty ale svojimi úžitkovými vlastnosťami sú aj mnohonásobne hodnotnejšie.
Obloženie pôvodnej kovovej zárubne je možné použitím špeciálnych, na to určených obložkových zárubní. Je to však možné iba v prípade, pokiaľ z pôvodnej zárubne odstránite pánty a šírka steny po celom obvode dverového otvoru - ostenie, je rovnaká alebo väčšia ako šírka ostenia pôvodnej zárubne. Dverný otvor sa takouto aplikáciu zúži o min. 8 cm a zníži o min. 2 cm. Pokiaľ je to akceptovateľné a pôvodná zárubňa je namontované vo vodováhe, môžete použiť tento typ obložkovej zárubne a k nemu aj na mieru vyrobené dvere. Pôvodné dvere z dôvodu zúženia priechodu už nebude možné použiť.
Na údržbu, ošetrenie a čistenie dverí ponúka každý správny predajca na to určené prostriedky. Nepíšete aký typ povrchovej úpravy dverí máte, ale pokiaľ sú škvrny od oleja už vpité do dekoru dverí, predpokladám, že ide o dvere fóliované a tam už neexistuje spôsob ako ich vyčistiť. Čistením by ste odstránili nielen škvrny ale aj kompletný dekor. Zostáva vám iba možnosť vymeniť dvere, alebo ich nechať nanovo olepiť novým dekoračným materiálom. Pokiaľ sa rozhodnete pre druhé riešenie aj tak musíte dvere pre aplikáciou dokonale očistiť a odmastniť. Pokiaľ sú dvere s povrchom, CPL, HPL, alebo vysokokvalitné nenasiakavé lakované povrchy je možné mastné škvrny bez problémov odstrániť prostriedkami na údržbu a ochranu takýchto povrchov. Pokiaľ vám ich váš dodávateľ nedokáže zabezpečiť, radi vám ich ponúkneme.